1 PLAGIÁTORSTVÍ MINISTRYNĚ?

Pokud ministryně Malá podváděla, měla by odstoupit, řekl Babiš

, NOVÉ

Témata: ,

Pokud se prokáže, že ministryně Taťána Malá opisovala ve své diplomové práci, měla by odstoupit. Řekl to premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro irozhlas.cz. Premiér podle svých slov doufá, že ministryně dokáže svou práci obhájit. Měla by tak učinit v pondělí, kdy je pozvaná na jednání poslaneckého klubu.

Minulý týden vyvstaly pochyby o diplomové práci Malé při studiu práv na soukromé Panevropské vysoké škole v Bratislavě, v níž experti podle médií objevili opsané pasáže. Obdobná podezření se pak objevila také u práce ministryně na Mendelově univerzitě v Brně. Sněmovní opozice v souvislosti s tím kritizovala účast Malé ve vládě.

Radiožurnál dnes položil Babišovi otázku, zda by Malá měla odstoupit, pokud se její plagiátorství potvrdí. „Tak pokud to tak je, tak asi ano, ale já sem s ní nemluvil a ona tvrdí, že to tak nebylo. Tak je to tvrzení proti tvrzení,“ odpověděl premiér.

Andrej Babiš se s Taťánou Malou hodlá v pondělí setkat. Zároveň ji plánuje pozvat na jednání poslaneckého klubu, aby svou práci obhájila. „Doufám, že se obhájí a že je to jenom, řekněme, nevím, jak to říct, nechci použít to klasické slovo kampaň, jako Čapí hnízdo,“ řekl pro irozhlas premiér.

Malá získala na Mendelově univerzitě titul Ing. v roce 2005. Diplomovou práci psala na téma Mikroklimatické podmínky v chovu králíků. Práce se ale částečně shoduje s diplomkou o dva roky starší, psanou na podobné téma. „Diplomka vykazuje shody v literárním přehledu. To je asi 25 stránek textu, kde se shoduje cca 11 stránek textu s diplomovou prací z roku 2003. Je to řádně odcitované, nicméně překryv to je,“ uvedla pro deník Echo24 rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. V roce 2005 ještě neexistovaly antiplagiátorské programy, dodala Nerudová.

Čtěte také: Ministryně Malá opisovala i v diplomce o chovu králíků

Radiožurnál také již dříve uvedl, že prvky možného plagiátorství nese také práce Malé z roku 2011 na vysoké škole v Bratislavě, v níž našel systém na odhalování podvodů opakovanou shodu s příspěvky na internetu i s prací jiné autorky.

Malá pochybnosti o svých pracích odmítá. V dřívějším tiskovém prohlášení k výtkám k práci z brněnské univerzity uvedla, že nečekala, že se novináři budou zabývat 13 let starou diplomovou prací. „Ovšem nemám problém si ji kdykoliv obhájit, stejně jako to budu dělat u svých kroků a rozhodnutí na postu ministryně,“ napsala.

Čtěte dále: Na diplomce jsem opravdu dřela. Nemám problém ji obhájit, vzkázala Malá

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

RendererException: Unable to render template "/views/partials/components/jarvis/_tydenikinarticle.ftl". ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.