„Žádali jsme očkovat onkologické pacienty, nikdo se s námi nebavil. Dopad bude velký“

ŠÉFKA ĆESKÉ ONKOLOGICKÉ SPOLEČNOSTI:

„Žádali jsme očkovat onkologické pacienty, nikdo se s námi nebavil. Dopad bude velký“ROZHOVOR
Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA. Foto: Fakultní nemocnice Motol
2
Domov
Sdílet:

Odložená zdravotní péče a nedostatečná preventivní vyšetření kvůli pandemii koronaviru budou mít tvrdý dopad na zdraví české populace. U pacientů hrozí, že přijdou na prohlídku až ve chvíli, kdy se nádorové onemocnění dostane do pokročilejších fází, které se léčí hůře, řekla v rozhovoru pro server Echo24.cz předsedkyně České onkologické společnosti Jana Prausová. Organizace kolem očkování označila za zmatek a chaos. Podle Prausové byla také chyba nezačít vakcinaci chronicky nemocných už v lednu, jak požadovala s dalšími odborníky.

Nemocnice kvůli pandemii koronaviru musely ve velké míře odložit plánovanou zdravotní péči či chirurgické zákroky. Stejně tak hlásí menší počet preventivních vyšetření. Pociťujete velký úbytek nových pacientů na poli onkologie?

Konkrétní čísla vám bohužel neřeknu. Do konce roku 2020 a vlastně ani v lednu jsme nepociťovali výrazný úbytek nových pacientů, kteří přicházeli k léčbě. Ale dá se říct, že od poloviny února a především nyní je znát, že jich začíná být méně. To nesvědčí o tom, že by klesal počet lidí v populaci. Spíše nechodí vůbec k lékaři a nejsou tím pádem vyšetřeni, protože se například bojí nákazy. Zároveň se nedělají tzv. elektivní výkony ve smyslu chirurgie, kdy jde o plánované zákroky, kde může samozřejmě být náhodným nálezem klidně i nádor. Čili rozdíl mezi loňským podzimem a letošním jarem je znát, do konce roku 2020 to byl úplně normální počet. Dokonce i s dvouprocentním navýšením oproti předchozímu roku, protože incidence stoupá.

Řada odborníků tvrdí, že právě kvůli menšímu počtu preventivních vyšetření a odložení zdravotní péče řítíme v následujících letech „do katastrofy“. Sdílíte podobný postoj?

Je to pravda, myslím si to taky. Obávám se, že vše, co se nyní děje, bude mít v budoucnu velký dopad. Pacienti přijdou na vyšetření později, tudíž s pokročilejší chorobou, která se hůř řeší. Budou to nálezy ve vyšších klinických stádiích, a to je špatně. Nejlépe se logicky léčí nálezy, které jsou tzv. iniciální, tedy v raných fázích. Ty se odhalují právě při prevenci, když má pacient ještě nepříliš závažné problémy a lékaře navštíví. Jenže se lidi nyní bojí jít, protože by se ve zdravotnickém zařízení nakazili. Opravdu se obávám toho, jak se současná situace odrazí v budoucnu, a myslím, že to uvidíme řádově za několik měsíců. Nebude to hned, ale až začnou chirurgové opětovně operovat.

Dá se říct, že se celkový zdravotní stav populace jako takové zhorší?

Může, a těch faktorů, které to ovlivní, bude několik. Jednak opomíjená preventivní vyšetření a screening, jednak celkový stres, který lidé aktuálně prožívají. To nikomu nepřidá, když člověk žije celou dobu ve strachu, že onemocní covidem-19, který ho může ohrozit na životě. Koneckonců už dnes kolegové – psychologové a psychiatři – pozorují zaprvé to, že lidé se častěji uchylují k alkoholu, a zadruhé, že mají deprese. To vše se samozřejmě může podepsat na zdravotním stavu. Nepřidá tomu ani celkové klima. Bohužel i odborníci, a o politicích nemluvě, by se měli snažit společnost trošku uklidnit, že mají vše v paži a pod kontrolou. Reálně to tak ale opravdu nevypadá.

Přijde mi, že se spíše ukazuje opak.

Je to zmatek, chaos, jeden příkaz a nařízení stíhá druhé. A to nejpodstatnější, o co se měli včas postarat, měl být dostatek vakcín. Kdyby se od ledna očkovalo aspoň v těch intencích, jako se očkuje nyní, nemuselo tu být zdaleka tolik mrtvých. Pro rizikové, chronicky nemocné pacienty, kteří mají různé komorbidity, se očkování otevřelo až nyní. A to máme skoro duben.

Proběhla mezi vámi a ústavními činiteli nějaká diskuze na téma očkování?

S námi nikdo nediskutoval, pane redaktore. My jsme jim to říkali. Už v lednu jsme chtěli, aby očkování bylo dostupné pro onkologické pacienty, kteří jsou v léčbě nebo aspoň rok po léčbě. Teď to skoro vypadá, že o to žádáme až nyní, ale není to pravda. Říkali jsme také, že si je naočkujeme klidně sami. Nebylo ale čím. Možná by stačila aspoň trocha pokory a omluva, ale ani toho se nebozí lidé nedočkají. Nešťastné je, že se to vše dělo v období voleb, letos nás čekají další. Předvolební guláš hraje větší roli než cokoliv jiného.

Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

Předsedkyně České onkologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a přednostka Onkologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.
Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články