1 nelibost se sňatkem

Svatba Arabky a Žida není správná věc, míní izraelský ministr vnitra

NOVÉ

Témata: , , ,

Izraelský ministr vnitra Arje Deri označil za „nesprávnou věc“ středeční svatbu populární izraelskoarabské televizní hlasatelky Lucy Aharišové s židovským hercem Cahi Halevim. Také poslanec vládní strany Likud Oren Hazan svatbu Arabky s Židem odsoudil a vyzval k ukončením asimilace v Izraeli. Oba politici si za to vysloužili kritiku na sociálních sítích, informoval deník The Times of Israel.

Ministr vnitra Deri řekl izraelskému armádnímu rozhlasu, že svatba Aharišové s Halevim „není správná věc“ a že „asimilace požírá Židy“. Dodal, že děti muslimské matky a židovského otce budou mít v Izraeli „vážné problémy“, a vyzval Aharišovou, aby konvertovala k judaismu.

„Neobviňuju Lucy Aharišovou, že svedla židovskou duši, aby zranila náš národ a zabránila židovským potomkům v pokračování židovské linie. Naopak, uvítáme, když konvertuje,“ napsal na twitteru vládní poslanec Hazan. Herec Halevi podle poslance zašel příliš daleko „v roli v politickém thrilleru“. „Lucy, neber to osobně, ale Cahi je můj bratr a lid Izraele je můj lid. Konec asimilaci!“ napsal na twitteru Hazan.

Izraelský opoziční poslanec Joel Hasson na twitteru v reakci uvedl, že Hazanovy poznámky odhalily „temnou, rasistickou a trapnou tvář“ vládnoucí strany Likud.

Populární arabská moderátorka a židovský herec se vzali ve středu po čtyřletém vztahu, který tajili právě z obav před odsouzením. „Podepisujeme mírovou dohodu,“ zažertoval pár na své svatební pozvánce s odkazem na vlekoucí se a nyní zamrzlá jednání o míru mezi Izraelci a Palestinci.

Několik dekád izraelsko-palestinského konfliktu rozdělilo společnost v Izraeli, kde většinu obyvatel tvoří Židé a asi 20 procent Arabové. Smíšená manželství jsou tam velmi vzácná.

Letos v létě vyvolal kritiku zákon, který přijal izraelský parlament a který Izrael definuje jako stát židovského národa. Zákon předložený poslanci vládní strany kritizovali poslanci arabské menšiny, izraelská opozice i židovské organizace v zahraničí. Obavy z následků zákona zazněly i z EU.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Klausův školský výbor se kriticky postavil k pořadu ČT Zprávičky

Putin má vyšší důvěru než Trump, říká mezinárodní průzkum


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.