1 KOMENTÁŘ

Babiš jako Sorosův nástroj

Témata: ,

Před deseti dny se Andrej Babiš v rozhovoru pro deník Právo pochlubil, že v Evropské unii svou prací „za šest měsíců zrušil kvóty“. Pak sice, pořád dosti neskromně, přiznal, že na to byli s jeho maďarským kolegou Viktorem Orbánem dva, nicméně sdělení pro publikum je jasné: troufnu si v evropské politice dělat věci, které se vymykají, nejsem ani na summitech šedá myš. Na čemž ve srovnání s Babišovým bezprostředním předchůdcem něco bude.

Minulý týden v Salcburku na evropském summitu se našemu premiérovi povedla další výrazná stopa, která by neměla projít bez povšimnutí. Hlavním tématem a otloukánkem salcburského summitu byla Theresa Mayová. Britské premiérce tam zbytek EU demonstroval, že Británii odchod z EU, pro který zbývá už jen půl roku, neulehčí. U společné večeře dostala na představení vyjednávacích pozic Británie deset minut; druhý den z Rakouska odlétala přeměněna v rohožku, o niž si každý evropský státník beztrestně může utřít boty.

Mayová je mezi dvěma kameny: na evropské úrovni jí pánové a dámy dávají najevo, že o její pozici, kterou si v Konzervativní straně prosadila jen s nejvyššími politickými náklady, se s ní ani nebudou bavit. V domácí politice na ni dotírá opozice, ta zprava, že by měla prosadit brexit třeba i po zlém, ta zleva, že by brexit naopak měla zrušit a asi se tvářit, že referendum v červnu 2016 se nestalo. A v této situaci se do vysílání BBC připojuje Andrej Babiš, aby oznámil, že ani jemu se brexit nelíbí, „takže bude možná lepší uspořádat další referendum a možná by lidé mezitím mohli změnit názor“.

Podobně a také na vlnách BBC mluvil maltský premiér. Malta a Česká republika tak spolu sdílejí pochybné prvenství členských zemí, jejichž premiéři odhodili zábrany a britské voliče vyzvali, ať hlasují ještě jednou a lépe. V britských médiích se čtenář setká s názorem, že Babiš a jeho maltský kolega promluvili jakoby za všech 27 států, které po brexitu v Unii zůstanou.

Právě v těchto týdnech v Británii část tzv. občanské společnosti rozjela novou kampaň za opravné referendum. S částkou 800 tisíc liber je největším individuálním dárcem této kampaně známý politický filantrop George Soros. Organizátoři z nátlakové skupiny Best for Britain po salcburském summitu hned vydali prohlášení, co prý výroky premiérů Malty a České republiky dokazují: „Vláda Británie má ještě čas, aby si u svých lidí zkontrolovala, zda pořád chtějí brexit.“

Mayová není v jednoduché situaci, když v těchto dnech musí opakovat – ona, která byla proti odchodu z Unie –, že žádné druhé referendum už se konat nebude, protože by to byla urážka demokratického cítění. Takže český premiér svou troškou do BBC zasáhl do vnitřní politiky odcházejícího, ale pro nás i nadále významného spojence.

Byl to nesmyslný výpad i proto, že ve visegrádské skupině, k níž se jinak náš premiér tolik hlásí, se poslední dobou sondovalo, jestli by V4 dokázala najít sílu a distancovat se od tvrdé vyjednávací linie evropského komisaře Barniera. A tak přispět k odvrácení všeobecné havárie, k níž dnes jednání Brusel–Londýn směřují.

Čtěte také: Babiš o brexitu: Británie by měla uspořádat nové referendum

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?

/
komentátor

Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a posléze německá a rakouská studia na Fakultě sociálních věd UK. Ještě během studií pracoval v zahraničněpolitickém odboru prezidentské kanceláře. Od roku 1998 působil v Lidových novinách, v české redakci BBC a opět v LN. Několik let prožil v Německu a Británii. Je autorem politického životopisu Václava Havla do roku 1989 „Disident“ (Paseka). Druhý díl, který obsáhl Havlovo prezidentství, vyšel v roce 2014.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.