Saturn rychle ztrácí své prstence, potvrdila NASA

Saturn rychle ztrácí své prstence, potvrdila NASANOVÉ
Saturn Foto:

FOTO: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Panorama

studie o změnách saturnu

zd Echo24

Nová studie americké vesmírné agentury NASA potvrdila, že Saturn poměrně rychle ztrácí své ikonické prstence. Ty jsou postupně vtahovány gravitací do plynného obra jako „déšť ledových částic“ pod vlivem Saturnova magnetického pole, píše NASA v tiskové zprávě.

Data pocházejí z dřívějších pozorování sond Voyager 1 a 2. Podle Jamese O‘Donoghua, vedoucího autora studie, dokáže gravitace každou půl hodinu vytáhnout z prstenců materiál, který by naplnil 50metrový plavecký bazén. Podle autorů by s takovým úbytkem prstence vydržely zhruba 300 milionů let, ale další proud částic z prstenců padá na rovník, jak letos zjistila sonda Cassini. Ze spojení dat vyplývá, že prstence mají méně než 100 milionů let života. „To je poměrně krátká doba v porovnání s tím, že stáří Saturnu je přes 4 miliardy let,“ dodal O‘Donoghue.

Vědci se snaží dlouho přijít na to, jestli měl Saturn prstence od počátku, nebo vznikly až později. Nový výzkum podporuje spíše druhou variantu s tím, že prstence pravděpodobně nejsou starší než sto milionů let. „Máme štěstí, že můžeme vidět prstencový systém Saturnu, který je – zdá se – v polovině svého života. Ovšem, pokud jsou prstence dočasné, možná jsme zrovna minuli možnost vidět obrovské systémy prstenců Jupiteru, Uranu a Neptunu, které mají v současnosti pouze tenké prstence,“ řekl James O‘Donoghue.

Existují různé teorie o vzniku prstenců. Pokud se kolem planety vytvořily později, mohly prstence vzniknout tak, že se malé, zledovatělé měsíce na orbitě Saturnu srazily. K tomu mohlo dojít vlivem gravitačního tahu prolétajícího asteroidu či komety, uvádí ve zprávě NASA.


Čtěte dále: Pátrání po záhadné trhlině. Ruští kosmonauti zkoumají zvenku poškození lodě Sojuz

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články