Útok proti „temnému“ darknetu. Němci zničili velkou ilegální obchodní platformu

Útok proti „temnému“ darknetu. Němci zničili velkou ilegální obchodní platformuNOVÉ
Webový prohlížeč Tor Foto:

FOTO: shutterstock.com (Ilustrační foto)

Svět

DARKNET

Echo24

Němečtí vyšetřovatelé oznámili, že ve spolupráci s evropskými a americkými úřady se jim podařilo rozbít druhou největší ilegální obchodní platformu na internetu na světě, Wall Street Market. Generální státní zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem oznámilo, že v Německu byli zadrženi tři pravděpodobní provozovatelé zločinného tržiště.

Ilegální platforma byla využívána k obchodu s drogami, osobními údaji, padělanými dokumenty a škodlivým softwarem. Platforma měla více než 1,15 milionu zákaznických účtů a přes 5400 registrovaných prodejců, uvedl úřad frankfurtského prokurátora.

Zadrženi byli 23. a 24. dubna tři muži ve věku 22, 29 a 31 let. Spolkový kriminální úřad (BKA) ve čtvrtek odstavil server platformy. Při několika raziích bylo zabaveno 550 000 eur (přes 14 milionů korun) v hotovosti, kryptoměny, pevné disky a další důkazy. Podle agentury Reuters americké úřady zatkly v Los Angeles dva drogové dealery a zabavily zhruba milion dolarů (23 milionů korun) v hotovosti a také zbraně a drogy.

Muži, kteří si podle vyšetřovatelů účtovali poplatky ve výši dvou až šesti procent z prodejů uskutečněných prostřednictvím platformy, byli zadrženi po tajných operacích. Na nich se podílely také policie a bezpečnostní složky USA, Nizozemska a Europolu. Vyšetřovatelé měli na trojici mužů spadeno od března.

Kybernetičtí specialisté na Spolkovém kriminálním úřadě rozjeli svou operaci poté, co podezřelí platformu uvedli 23. dubna do modu údržby a začali převádět peníze zákazníků na sebe.

Platforma byla součástí takzvaného darknetu, což je obtížně přístupná, anonymní část internetu.


Čtěte dále: Úkryt zločinu a hříchu. Jak vypadají temné kouty internetu

Při protestech ve Venezuele zemřeli čtyři lidé, stovky zraněny. Maduro hrozí zatčením všech zrádců

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články