Poslední šance na změnu EET pro řemeslníky. ANO je však připraveno opozici převálcovat

3. a 4. vlna EET

Poslední šance na změnu EET pro řemeslníky. ANO je však připraveno opozici převálcovatAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Novela EET míří ve sněmovně do posledního dějství, což kadeřnice, účetní, řemeslníky či hudební festivaly posouvá o krok blíž povinnosti elektronické evidence. Rozpočtový výbor tento týden smetl ze stolu téměř všechny návrhy na výjimky z EET, které podala opozice. Novela tak má dost slušnou šanci, že projde i třetím čtením v Poslanecké sněmovně v ryze vládní podobě. Narazit ale může v Senátu. V horní komoře nejsilnější kluby STAN, ODS a KDU-ČSL už avizují, že budou novelu vetovat.

„Jsem si jistý, že pokud EET v Poslanecké sněmovně projde, naši senátoři se proti němu v Senátu postaví. EET likviduje české živnostníky, nevidím žádný důvod, proč takovou věc podporovat,“ uvedl pro Echo24 předseda ODS Petr Fiala.

Opozičním Pirátům se dnes nepodařilo odložit schvalování zavedení elektronické evidence tržeb (EET) i do dalších podnikatelských odvětví. Spor se ve Sněmovně odehraje zřejmě i o postup při hlasování o poslaneckých pozměňovacích návrzích. Požadavek Piráta Mikuláše Ferjenčíka na vyřazení schvalování předlohy z nynější schůze podpořilo 72 ze 160 přítomných poslanců. Schůze dnes končí a je pravděpodobné, že k finálnímu hlasování o novele o EET se dolní komora nedostane.

Podobně to vidí i opoziční STAN, v Senátu mají nejsilnější klub s počtem 18 senátorů. „Snaha o veto a zamítnutí celé novely ze strany našich senátorů určitě bude. Neumím říct, zda to bude názor celého klubu, ale domnívám se téměř jistě, že ano,“ řekl deníku předseda STAN Vít Rakušan. Vetovat budou i senátoři za KDU-ČSL, potvrdil pro Echo24 předseda lidovců Marek Výborný.

Novela EET je na programu páteční sněmovny, zda ji ale poslanci stihnou definitivně projednat a odeslat do Senátu, není jisté. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura navrhl, aby se o každém pozměňovacím návrhu a výjimce pro profese hlasovalo zvlášť. Postup vysvětlil tím, že žádný poslanec se nebude moci později vymlouvat, že nevěděl, že některý konkrétní obor má spadat pod elektronickou evidenci tržeb.

S tím souhlasí i Piráti. „Je důležité, aby se na jednání sněmovny hlasovalo o jednotlivých pozměňovacích návrzích zvlášť, aby poslanci mohli zvážit, které oblasti z EET vyjmout. Zásadní problém 3. a 4. vlny EET je, že bude jen extrémně obtížně kontrolovatelná a vymahatelná, proto na ní nevydělá stát, ale pouze dodavatelé účetních systémů,” uvedl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

V Senátu nedávno zákonodárci vetovali i zdanění církevních restitucí, sněmovna ale později senátní veto přehlasovala a zákon poté podepsal prezident Miloš Zeman. Ten samý postup může čekat i vládní novelu k EET.

Rozpočtový výbor odmítl většinu poslaneckých návrhů změn v EET

Sněmovní rozpočtový výbor v úterý zaujal nesouhlasné stanovisko k většině poslaneckých návrhů k vládní novele EET, který kromě jiného rozšiřuje EET na další obory. Výbor odmítl návrh na zamítnutí novely a negativně se postavil i k návrhu na zrušení celého zákona o EET. Podpořil však úlevy týkající se předvánočního prodeje ryb.

Novela EET kromě třetí a čtvrté vlny posouvá do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty například stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, vodné a stočné nebo prodej řezaných květin. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) opakovaně tvrdí, že v případě vodného a stočného dohlédne ministerstvo financí prostřednictvím cenového výměru na to, aby se nižší DPH promítla i do nižší ceny. Poznamenala, že jen snížení DPH na vybrané položky představuje 3,4 miliardy korun.

Dále čtěte: EET dopadne i na hudební festivaly. Mluví o likvidaci či zdražování

Rovnost podnikání při EET nebude. Na část profesí kontrolní nákupy nedosáhnou

Výjimky nebudou. Pokladna EET musí být i u kapřích kádí

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články