Prorektor Univerzity Karlovy Kovář kvůli obvinění z plagiátorství rezignoval

Konec prorektora

Prorektor Univerzity Karlovy Kovář kvůli obvinění z plagiátorství rezignovalNOVÉ
Historik Martin Kovář Foto:

Foto: Draceane/Wikimedia Commons CC 4.0

1
Domov

Prorektor Univerzity Karlovy Martin Kovář ke konci letošního roku rezignuje na svou funkci. Univerzita to oznámila ve čtvrtek v reakci na obvinění, která proti historikovi vznesli tři doktorandi. Podle studentů se Kovář ve svých vědeckých pracích dopustil plagiátorství, opisovat měl od anglicky píšícího historika Barryho Cowarda. Kovář obvinění odmítá, univerzita celou věc prošetří v rámci jednání etických komisí.

„Profesor Martin Kovář se k 31. prosinci 2018 rozhodl ukončit své působení na Univerzitě Karlově. Ke všem obviněním z plagiátorství, z nichž některá shledal již při prvním čtení lživými, se vyjádří po jejich podrobném prostudování,“ uvedla univerzita v prohlášení.

Na filozofické fakultě Kovář působí v Ústavu světových dějin, který 15 let vedl. V rámci své rezignace však ukončí i své působení na fakultě. „Důležitým důvodem k ukončení jeho pracovního poměru na Filozofické fakultě UK je rovněž to, že nehodlá nadále pracovat v prostředí, v němž je dlouhodobě vystavován osobním útokům (zejména na sociálních sítích), což má devastační dopad na jeho rodinu,“ píše se na webu nejstarší české univerzity.

Na Kovářovo možné plagiátorství upozornili v minulém týdnu tři studenti doktorského studia historie. Podle analýzy Marka Jandáka, Tomáše Konečného a Ondřeje Crháka prorektor opisoval nejméně ve třech případech. Pasáže, které označili za opsané, našli v knihách Anglie posledních Stuartovců (1998), Stuartovská Anglie (2002) a v loňském článku Jakub I. Stuart. Pro jednu ze svých knih převzal Kovář podle doktorandů poznámkový aparát z Cowardovy knihy The Stuart Age: A history of England 1603-1714 v rozsahu více než 40 procent.

Podnětem se nyní zabývají univerzitní i fakultní etické komise. „Vedení Filozofické fakulty Univerzity Karlovy obdrželo v minulých dnech zevrubný materiál vypracovaný skupinou doktorandů FF UK, kteří vyslovují podezření na možné plagiátorství člena naší akademické obce prof. Martina Kováře,“ uvedl v minulém týdnu děkan Filozofické fakulty UK Michal Pullmann. „K tomuto podnětu přistupujeme s vážností odpovídající významu, jaký přikládáme akademické cti a étosu vědecké práce, a uvedená tvrzení pečlivě prověříme. Prof. Kovář bude mít možnost se k materiálu podrobně vyjádřit. Až v této věci dospějeme k definitivním závěrům, seznámíme s nimi veřejnost,“ uvedl děkan.

„Zjištěné skutečnosti bereme vážně také ze systémového hlediska. Vedení FF UK se proto bude zabývat i obecnými otázkami odhalování plagiátorství a některými aspekty organizace vědecké práce," dodal ve čtvrtek Michal Pullmann.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Studenti si došlápli na prorektora UK Kováře. Ten čelí podezření z plagiátorství

Přišel, odešel a zase se vrátil. Poche bude radit ministru Petříčkovi