1 VLÁDA

Případné změny ve vládě Babiš probere se Zemanem. Ministry ale brání

, , AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , ,

Premiér Andrej Babiš se chystá o případných změnách ve vládě jednat s prezidentem Milošem Zemanem. Ministra Dana Ťoka i ministryni Martu Novákovou, o nichž se v souvislosti s některými kroky v úřadu mluví jako o adeptech na výměnu, však premiér obhajuje. Pokud Babiš vymění ministry, bude to mít podle jeho slov závažnější důvody, než je kauza kolem firmy Kapsch nebo vykázání zástupce Tchaj-wanu z jednání. Řekl to v pořadu Partie na TV Prima.

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce případné změny ve vládě probrat s prezidentem Milošem Zemanem na schůzce, na jejíž termín čeká. Na pondělním jednání na Pražském hradě spolu budoucnost ministrů neřešili. Změny ve vládě premiér nevylučuje, zopakoval však, že záležitost by nejdříve probral s hlavou státu a příslušným ministrem. 

Pražský hrad už podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka hledá vhodný termín. „V každém případě se ale schůzka uskuteční velmi brzy. Očekávám, že nejpozději ve středu,“ napsal na svém Twitteru Jiří Ovčáček.

„Nemluvili jsme o tom, i když o tom byly spekulace,“ řekl Babiš k pondělní schůzce s prezidentem na Hradě, kterou ohlásil několik minut před jejím začátkem. Dodal, že se k Zemanovi znovu chystá. „Čekám na termín, chci to (případné změny ve vládě) s ním probrat,“ dodal předseda vlády. Konkrétní jména ministrů komentovat nechtěl. Nejčastěji se spekuluje, že by mohli skončit ministr dopravy Dan Ťok či ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (oba za ANO).

Premiér řekl, že pokud se na nějakém dalším postupu domluví s prezidentem Zemanem, bude o něm informovat veřejnost. „Pokud jdu s nějakým návrhem, tak musím mít,“ řekl předseda vlády na dotaz, zda už má rozmyšlenou náhradu za ministry, kteří by měli případně skončit.

Babiš změny ve vládě poprvé připustil na začátku roku. „Tyto otázky dostávám neustále, mohu jen zopakovat, že pokud (změny) nastanou, nejdřív budu informovat pana prezidenta,“ uvedl. Řekl, že výměnu členů vlády nevyloučil a nevylučuje. Ministři by podle jeho představ měli pracovat, šetřit, možná méně cestovat a dohlížet na úředníky, kteří mají tendenci „dělat si, co chtějí“.

Nováková čelí kritice a výzvám na odstoupení kvůli nedávnému incidentu, kdy zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci českého ministerstva průmyslu. „Pokud se rozhodnu změnit ministry, budu mít podstatně důležitější důvody,“ komentoval záležitost Babiš.

Připustil však, že se Nováková dopustila některých nepovedených výroků. Pozornost ministryně vzbudila vyjádřením, že za vysokou cenu mobilních dat mohou sami Češi. Lidé podle ní spíš hledají připojení k bezdrátovým wi-fi sítím. Vybudování mobilních sítí podle ní stálo operátory miliardy korun a data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí. Ministryně později uvedla, že byl výrok vytržen z kontextu.

Babiš neodpověděl na dotaz, zda je s Ťokem domluvený na jeho výměně. Odmítl však, že by případný odklad jeho konce na dopravě byl způsobený policejním vyšetřováním kolem mýtného systému. „Mýto nemá nic společného s tím, jestli (Ťok) zůstane, nebo nezůstane,“ uvedl Babiš.

Předseda ČSSD Jan Hamáček podle Babiše změny v řadách ministrů za sociální demokracii dělat nechce. Stejně se tento týden vyjádřil i vicepremiér Hamáček.

Čtěte dále: Zakleknutí na FAU bylo nezákonné, potvrdil definitivně Nejvyšší správní soud

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.