1 Další nákup Křetínského

Křetínského francouzská invaze: kupuje podíl v Le Monde

AKTUALIZOVÁNO

Témata:

Český miliardář Daniel Křetínský jedná s francouzským finančníkem o koupi podílu ve francouzském deníku Le Monde. List to ve středu uvedl na svém webu. Matthieu Pigasse novinám potvrdil, že s českým investorem vede exkluzivní jednání o prodeji menšinového podílu ve svém holdingu, jehož prostřednictvím vlastní spolu s Xavierem Nielem kontrolní podíl v tradičním francouzském listu.

Holding Le Nouveau Monde vytvořený za účelem držení podílu v deníku Le Monde je jeho většinovým akcionářem. Pigasse nyní jedná s Křetínským o prodeji 40 až 49 procent akcií společnosti. Kontrolu nad ní si podle svého vyjádření pro list hodlá uchovat.

Le Monde uvádí, že oficiální český zdroj mu v úterý potvrdil, že Křetínského konečným záměrem je „koupit Le Monde“. Šlo by tak o další akvizici významného francouzského tištěného média ze strany tohoto českého investora.

Na zprávu již zareagovali zaměstnanci, čtenáři a zakladatelé skupiny Le Monde sdružení v tzv. Pole d ́indépendance, kteří mají nadále právo veta, přestože kontrolují jen zhruba 25 procent akcií. Označili informaci za brutální. Chtějí se co nejdříve setkat s většinovými vlastníky a s Křetínským nebo jeho zástupcem ve Francii. Žádají, aby jim objasnil své záměry a dal nezbytná ujištění, že bude respektovat hodnoty a pravidla nezávislosti, jimiž se řídí všechny tituly skupiny Le Monde. Hodlají co nejdříve zorganizovat informační schůzku se zaměstnanci.

Zprávy si všiml i deník Le Figaro. Poznamenává, že český energetický magnát si tentokrát vybral za cíl svých francouzských mediálních akvizic „velmi velkou rybu“. Nad deníkem by sice zatím neměl mít plnou kontrolu; ale dokdy? táže se Le Figaro.

Křetínského „blesková invaze do francouzských médií dostává zcela nový rozměr“, napsal deník Libération. „Spokojí se s pozicí pozorovatele a partnera bez pravomocí v prestižním francouzském deníku?“ táže se list.

Prostřednictvím své společnosti Czech Media Invest (CMI) koupil letos Křetínský už francouzský týdeník Marianne a dokončuje převzetí podílu v mediální skupině Lagardère Group, která vydává mimo jiné časopis Elle. Skupina Lagardère před lety sama projevila zájem o koupi podílu v Le Mondu.

Čtěte také: Křetínský a Tkáč vstupují do majitele velkoobchodů Makro. Získají 7 % a opci na dalších 15

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.