1 Pozůstatky války

Země bývalé Jugoslávie si pomohou při identifikaci nezvěstných

NOVÉ

Témata: , ,

Země bývalé Jugoslávie se dnes dohodly na posílení spolupráce při identifikaci tisíců lidí nezvěstných po válkách z 90. let. Informovala o tom agentura AP.

Zástupci Srbska, Chorvatska, Bosny, Kosova a Černé Hory dnes podepsali dohodu, která určuje, jak bude jejich spolupráce vypadat. Souhlasí s tím, že budou mezi sebou více sdílet informace a že exhumací z hrobů se budou moci účastnit i zástupci jiných zemí.

Mezinárodní komise pro pohřešované osoby (ICMP) těmto zemím pomůže s testy DNA, bude dohlížet nad výměnou dat a rovněž udržovat regionální databázi.

Ze zhruba 40.000 lidí pohřešovaných po krvavém rozpadu Jugoslávie jich je stále 12.000 nezvěstných. Je mezi nimi také asi 4000 osob, jejichž neidentifikovaná těla se nacházejí v márnicích v jednotlivých zemích.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.