1 chce omladit o 20 let

Věk je fluidní jako pohlaví, tvrdí muž a žádá změnit rok narození

NOVÉ

Témata:

Devětašedesátiletý muž z Nizozemska se chce nechat úředně o dvacet let „omladit“. Tvrdí, že se svým datem narození se necítí dobře a je kvůli svému věku diskriminován. O neobvyklém případu na svých internetových stránkách informuje britský The Guardian.

Emile Ratelband žaluje úřady, že mu v dokladech odmítly upravit rok narození. U soudu v Arnhemu vysvětlil, že kvůli tomu, že jeho oficiální věk neodráží jeho skutečný psychický stav, má problém najít práci i vztah. Svůj problém přirovnal k transgenderové osobě, která se neidentifikuje s pohlavím, které získala při narození. Proto chce, aby mu úřady změnily současné datum narození z 11. března 1949 na 11. března 1969.

„V 69 letech mám omezené možnosti. Ve 49 si mohu koupit nový dům, jezdit jiným autem,“ tvrdí Ratelband. „Když na (seznamovací aplikaci) Tinderu uvedu, že mi je 69, nikdo se mi neozve. Když řeknu, že mi je 49, tak s tím, jak vypadám, budu ve skvělé pozici,“ myslí si muž, kterému prý lékaři řekli, že má tělo ve stavu jako pětačtyřicátník. Tento motivační řečník si také stěžuje, že firmy nechtějí najímat někoho v důchodovém věku jako poradce.

Soudce, který se jeho případem zabýval, připustil, že možnost nechat si změnit pohlaví přišla teprve s vývojem zákonů. „Souhlasím s vámi: před mnoha lety bychom si mysleli, že něco takového (jako změna pohlaví) je nemožné,“ uvedl. A Ratelbanda se zeptal, co by jeho rodiče řekli na to, že si ze života nechal vymazat 20 let. „O koho by se v letech 1949 až 1969 starali, kdo by byl tím malým chlapcem?“ chtěl soudce slyšet. Ratelband na to odpověděl, že jeho rodiče už nežijí.

Změna roku narození by podle Ratelbanda také byla dobrou zprávou pro vládu, protože by se vzdal nároku na penzi do doby, než znovu dosáhne důchodového věku.

Soud má vynést rozsudek v tomto případu během čtyř týdnů, píše na svých internetových stránkách The Daily Telegraph.

Čtěte také: Syrských sirotků je v Řecku dost, viděla jsem je. Stačí si jen vybrat, říká Šojdrová

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Tištěný Týdeník Echo

od 1099 Kč

Každý čtvrtek ve vaší schránce

Více info

Digitální Týdeník Echo

od 149 Kč

Předplatné pro web, tablety a chytré telefony

Více info

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.