Škromach teď bude dávat rady od bazénku, pak chce na Hrad

Škromach teď bude dávat rady od bazénku, pak chce na Hrad
Prezidentské selfie Foto: FOTO: Zdeněk Škromach
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Zatímco někdo po volební prohře zpytuje svědomí a často i zanevře na politiku, Zdeněk Škromach je jiný. Po mnoha letech, které strávil v Poslanecké sněmovně a Senátu, mu voliči už důvěru nedali, Škromach však má dál ty nejvyšší ambice – prezidentské.

„Jednou člověk musí v životě do kopce nahoru, jindy zase dolů, aby mohl lézt na ještě vyšší kopec. Respektuji rozhodnutí občanů ve volbách a začínám od nuly. Je to pro mě výzva,“ reagoval Škromach na výsledek voleb, ve kterých jej jasně porazila starostka Ratíškovic Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

V létě 2014 například řekl, že uvažuje o své kandidatuře na prezidenta v roce 2018. „Určitě tady existuje prostor pro lidového prezidenta… Takže pokud se taková společenská zakázka objeví, tak to zvážím,“ prohlásil v Lidových novinách. Jeho slova ale nevyvolala příliš příznivou odezvu ani v ČSSD, Škromachovu kandidaturu odmítl třeba místopředseda strany Milan Chovanec, poslanec Jan Chvojka zase poznamenal, že Škromacha vidí jako „ne úplně reprezentativní osobu“.

Prezidentská kandidatura, o které Škromach občas mluví v posledních letech, je podle jeho slov stále ve hře. „V tuto chvíli pod vlivem volebního výsledku to nemá smysl rozehrávat. Ale je to projekt, který nekončí,” řekl například Seznamu. Dodal však, že jej už neláká politika ve sněmovně. „Nepočítám s tím, že bych se vracel. Ale pokud jde o politiku, Hovory od bazénku budou pokračovat podobně jako kdysi vzkazy Miloše Zemana z Vysočiny. V tuto chvíli už nemusím respektovat nějakou politickou korektnost z hlediska funkce, kterou zastávám,” řekl Seznamu.

V posledních letech je Škromach aktivní na sociálních sítích, pozornost přitáhly především jeho promluvy od bazénku. Příspěvky – jako třeba ten ze začátku srpna, v němž nabádal k zapalování ohňů na ochranu našich tradic – ale někdy vyvolávají údiv. Často je také vidět, jak fotí takzvanou selfie, velkou odezvu a záplavu parodií vyvolal snímek s Milošem Zemanem z dubna 2014, vlnu kritiky pak Škromachovo pořizování selfie v průvodu na připomínku holokaustu v Terezíně loni v lednu.

Do politiky se někdejší elektromontér aktivně zapojil v polovině 90. let, kdy vstoupil do ČSSD (mezi roky 1982 až 1989 byl členem KSČ) a v červnu 1996 byl zvolen do Sněmovny. Po listopadu 1989 se nejprve angažoval v odborech, které mají k sociální demokracii tradičně blízko, vedl odboráře v Sigmě Hodonín (1989 až 1996), zasedal v předsednictvu Odborového svazu KOVO (1993 až 1999) a byl také členem sněmu ČMKOS (1994 až 2002). Ve Sněmovně zasedal až do zvolení senátorem v roce 2010.

Uvnitř ČSSD si už v 90. letech vybudoval pevnou pozici, byl oceňován jako trpělivý a tvrdý vyjednávač a opakovaně se stal místopředsedou strany (1997 až 2000, 2001 až 2005 a 2009 až 2013). V minulosti se Škromach, který byl řadu let jedním z nejpopulárnějších představitelů strany, ucházel dokonce o křeslo předsedy, uvolněné v roce 2005 Vladimírem Špidlou. Už v prvním kole jej ale předstihl Stanislav Gross a Škromach poté neuspěl ani v souboji o post statutárního místopředsedy.

Jako někdejší odborář se Zdeněk Škromach zajímal o sociální témata, ve Sněmovně zasedal ve výboru pro sociální politiku a zdravotnictví, později pro sociální politiku (v letech 1998 až 2002 a 2006 až 2010 výbor vedl). V červenci 2002 se na čtyři roky stal ministrem práce a sociálních věcí, byl místopředsedou vlády (2004 až 2006) a na podzim 2005 také krátce vedl resort zdravotnictví. Po odchodu ČSSD do opozice byl ještě stínovým ministrem práce a sociálních věcí.

Čtěte také: Zklamání u bazénku. Voliči vyhnali Škromacha ze Senátu

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články