Náhrada za šéfa úřadu? Poradce Krnáčové s kontakty na developery

PROČ CHCE KRNÁČOVÁ ODVOLAT ŠÉFA IPR?

Náhrada za šéfa úřadu? Poradce Krnáčové s kontakty na developeryNOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Pražská radnice se chce zbavit ředitele Institutu plánování a rozvoje (IPR) Petra Hlaváčka. Důvodem je podle magistrátu nespokojenost s vedením institutu a také výsledek forenzního auditu. Většina pochybení, ke kterým ale mělo podle auditu dojít, se stala ještě dříve, než do funkce Hlaváček před rokem nastoupil. Podle zdroje, který je se situací v institutu dobře obeznámen, přitom v institutu žádné velké problémy nejsou. Pokud k odvolání Hlaváčka skutečně dojde, primátorka Adriana Krnáčová (ANO) za něj už má připravenou náhradu, která se má prozatímně vedení ujmout – a to svého poradce Miroslava Holuba. Ten je přitom napojen na developery. Spolu s Hlaváčkem má být odvolán také šéf kanceláře metropolitního plánu Roman Koucký, který podle všeho vadí radnici nejvíce. 

„Jsou to špatné manažerské kroky a neakceschopnost při naplňování úkolů. Nikdo nezpochybňuje odbornost pana ředitele Hlaváčka jako architekta. Stejně tak je tomu u pana Kouckého. Ovšem lidé na vedoucích pozicích v takto důležité instituci musí mít hlavně dostatek manažerských kvalit,“ popsala důvody pro odvolání Hlaváčka a Kouckého primátorka Krnáčová pro server ECHO24.cz.

Náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice) má zase výhrady k přípravě metropolitního plánu. „První velký problém je neplnění harmonogramu. Další problém spočívá v tom, ze zpracovatel zvolil netradiční metodiku, která podle všeho překračuje hranice vymezené legislativou,“ uvedla Kolínská pro ECHO24.cz.

Právě úspěch metropolitního plánu dává Kolínská jako rozhodující faktor pro setrvání Hlaváčka ve funkci. Územní plán je totiž jeden z nejzásadnějších dokumentů, který určí, kde se bude v budoucnu stavět a naopak, kde má být park a jak velká zástavba bude. Plán musí být schválen do roku 2020 a podle radnice je už teď příprava plánu ve skluzu.

Kritika týkající se zpoždění přípravy ze strany radnice ale není zcela oprávněná s ohledem na to, že magistrát byl skoro půl roku bez vedení a odbor územního rozvoje, se kterým měl IPR vznik plánu konzultovat, nemá doteď nového šéfa. Prozatím je vedením pověřen Martin Čemus. Zdržení pořizování metropolitního plánu je způsobeno také tím, že si rada vymínila navíc seznámení plánu s městskými částmi, což původně v zadání nebylo, upozorňuje zdroj blízký institutu. 

Vadí architekt Roman Koucký

Co se týče auditu, je nicméně důležité říci, že problémy, které audit odhalil, se na IPR staly ještě za bývalého vedení, tedy v době před nástupem Hlaváčka do funkce. K zásadním pochybením mělo dojít na oddělení IT, podle auditorů mohly být některé zakázky zadány na míru vítězi. IPR proto hned po výsledku auditu odvolal z funkce šéfa IT oddělení Jakuba Tůmu.

To nicméně magistrátu jako řešení nestačí. Podle bývalého náměstka pro územní rozvoj Matěje Stropnického (SZ/Trojkoalice), který fungování IPR také kritizuje, je problémem Koucký, který připravuje nový Metropolitní plán. „Pan Hlaváček nechce odvolat Kouckého, takže se nedá nic jiného dělat, než odvolat jeho. Ačkoliv si pan Hlaváček nevede špatně ve všech směrech, tak není jiná možnost, jak to vyřešit,“ uvedl pro server ECHO24 Stropnický. 

Podle zdroje, který je obeznámený s děním v IPR, ale institut pod vedením Hlaváčka funguje dobře. Hlaváček podle něj nemá faktické důvody, proč by měl z funkce odvolat Kouckého, stejně tak zdroj nemá pocit, že jsou oprávněné důvody na odvolání Hlaváčka, které radnice uvádí. S vedením instituce je spokojená také většina zaměstnanců IPR, v dopise, který adresovali Krnáčové a v němž se postavili proti Hlaváčkově odvolání, se jej zastalo 184 lidí, což je přes 80 procent všech zaměstnanců.

Za setrvání Hlaváčka ve funkci vznikla i petice, kterou rozjela iniciativa Libeňský most Nebourat, Nerozšiřovat a kterou podepsalo více než 1600 lidí. Současného šéfa IPR se zastal také akademický senát Fakulty architektury ČVUT v Praze, který své prohlášení poslal v pondělí primátorce a radním.

Krnáčová je nicméně ve věci odvolání Hlaváčka a jeho pochybení dost nekompromisní. „Už když se nám dostaly do rukou výsledky forenzního auditu, bylo jasné, že tu situaci je nutné řešit. Ty závěry jsou opravdu závažné. Manipulace s veřejnými zakázkami, vzniklé škody na  majetku, špatně nastavené procesy a zkreslování údajů. Organizace navíc postrádá jakékoli řízení. Těch pochybení je v auditu spoustu,“ říká Krnáčová. Její náměstkyně Kolínská je podstatně mírnější.. „Případné personální změny spojuji s tím, v jaké kondici je Metropolitní plán.Ve chvíli, kdy budu mít dostatek informací k rozhodnutí, jestli ten, kdo plán zpracovává, má mít naši důvěru, aby pokračoval v práci, anebo jestli ji ztratil, předložím radě návrh dalšího postupu,“ uvedla Kolínská.

Řešení podle Krnáčové

Pražská primátorka má také už připravené řešení pro případ odvolání. „Zatím je to předčasné, protože v tuto chvíli je ředitelem IPR pan Hlaváček. Samozřejmě se ale snažíme myslet několik kroků dopředu a proto máme připraveno několik variant, přičemž jedna z nich počítá i s panem Ing. Holubem, který by do organizace šel v roli krizového manažera, který by nastavil procesy a agendu organizace. Já ho osobně vnímám jako odborníka na management, územní plánování a zároveň schopného vedoucího pracovníka, který dokáže IPR projektově řídit,“ říká Krnáčová, která by vedením pověřila svého poradce Miroslava Holuba.

Ten se loni v únoru o post ředitele ucházel, nicméně k druhému kolu výběrového řízení vůbec nedorazil. Holub je přitom podle všeho napojen na developery, které nový územní plán bezesporu zajímá. To uvedl jak anonymní zdroj blízký institutu, podle kterého má být v kontaktu s developerskými společnostmi FINEP, Central Group, CRESTYL nebo DARAMIS, tak Stropnický. „Pro mě to řešení není optimální, já se od pana Holuba musím distancovat, podle mě není nezávislý odborník, ale osoba blízká developerům,“ kritizuje možného nového šéfa Stropnický.

Zvažovaná výměna ředitele by mohla být spíše politickým rozhodnutím. V polovině května, krátce potom co se ustanovila staronová koalice, rada odvolala ředitele pražského dopravního podniku Jaroslava Ďuriše. I v tomto případě Krnáčová hovořila o „špatném manažerském přístupu“. Řízením podniku byl prozatímně pověřen Martin Gillar, které podle Lidových novin (LN) nominovalo hnutí ANO. LN k případu možného odvolání Hlaváčka uvedly, že výměna ředitele se odehrává ve chvíli, kdy je možné do Metroplitního plánu výrazně zasáhnout. Odkazovaly se přitom na svůj zdroj blízký instituci.

Metropolitní plán byl v úterý zveřejněn na webových stránkách, takže se k němu může dostat laická i odborná veřejnost. Hlavnímu městu byl odevzdán už 31. 5. 2016. Nyní úředníci z odboru územního rozvoje magistrátu posoudí, zda je návrh Metropolitního plánu způsobilý k projednání podle stavebního zákona.

IPR vznikl transformací z Útvaru rozvoje města za primátora Tomáše Hudečka (nestr., tehdy TOP 09). Institut má za úkol mimo jiné připravit nový územní plán a plánovat rozvoj města. IPR se profiluje jako odborné pracoviště se zaměřením na výzkumnou činnost v oblasti architektury, urbanismu, rozvoje, tvorby a správy města. Roční rozpočet je asi 300 milionů korun.

Čtěte také: Poslanci budou smutní, přijdou o parkoviště na Malostranském náměstí

Mé odvolání připravil právník Agrofertu, tvrdí Ďuriš. A má prý důkazy

Ďuriš skončil v čele Dopravního podniku. Odboráři zvažují stávku

Sdílet:

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články