O velikonočních svátcích se do ulic vrátí policisté se samopaly

O velikonočních svátcích se do ulic vrátí policisté se samopalyNOVÉ
Domov

Bezpečnostní opatření před terorem

Echo24

O velikonočních svátcích se do ulic měst a na všechna česká mezinárodní letiště preventivně vrátí policisté se samopaly. Na bezpečnost jich bude dohlížet přes 500. Uvedl to ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který nepředpokládá, že by bylo nutné povolávat i armádu. V případě potřeby nicméně armáda vyčlení na pomoc policii zhruba 600 vojáků.

„Vyhodnocovali jsme několik set takzvaných měkkých cílů, to jsou různé akce na území celé České republiky. Policie některé vyhodnotila jako prioritní a po dohodě s provozovateli tam bude přijímat rozsáhlejší bezpečnostní opatření,“ řekl ministr. „Vrátí se policisté s dlouhými zbraněmi, budou nasazena některá technická opatření, technické zábrany,“ popsal.

Policisté se samopaly hlídali bezpečnost na trzích, v obchodních centrech či u vybraných kostelů naposledy o Vánocích, opatření tehdy trvala do začátku ledna. Současné posílení hlídek se vztahuje k Velikonocům i k židovskému svátku pesach, který připadá na stejné období. Mluvčí policejního prezidia Iveta Martínková upřesnila, že posílené hlídky budou v ulicích od čtvrtka.

Na zvýšení bezpečnostních opatření se na ranní poradě u premiéra dohodli ministři vnitra a obrany s policejním prezidentem a zástupci tajných služeb. Chovanec zdůraznil, že krok je preventivní ostražitostí, protože žádná informace nenasvědčuje tomu, že by bezpečnost v Česku byla ohrožena. Policejní prezident Tomáš Tuhý na dnešním briefingu připomněl, že v ČR stále platí první stupeň ohrožení terorismem, který znamená bdělost.

Opatření budou nejviditelnější v hlavním městě. Policisté budou například řešit ochranu turistů, kteří stojí ve frontách před Hradem, podrobnosti však ministr prozradit nechtěl. Hlídky se zaměří i na ostatní regiony.

Policie o Velikonocích tradičně dohlédne také na bezpečnost na silnicích: dnes začíná celostátní dopravní akce, která potrvá do pondělka. Zapojí se do ní zhruba 3000 policistů. Budou kontrolovat plynulost provozu a dodržování předpisů, především zákaz požívání alkoholu či drog před jízdou.

Čtěte také:

Evropa se obává silvestrovských útoků, nasazuje tisíce policistů

Z českých ulic zmizí vojáci. První stupeň ohrožení terorem platí dál

Související články