Palestina je nově členem Interpolu. Izrael silně protestoval

Přijetí nových členů

Palestina je nově členem Interpolu. Izrael silně protestovalNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět

Mezinárodní policejní organizace Interpol schválila ve středečním hlasování žádost Palestiny o členství, a to navzdory silným protestům Izraele. Hlasování o přijetí nových členů se uskutečnilo na valném shromáždění Interpolu v Pekingu.

„Palestinský stát a Šalamounovy ostrovy jsou od nynějška členskými zeměmi Interpolu,“ oznámila mezinárodní policejní organizace následně na twitteru.

Izrael poukazuje na to, že Palestinci se snaží získat atributy státu vstupem do mezinárodních organizací. V roce 2015 se například dostali mezi členy Mezinárodního trestního soudu (ICC). Izrael sice Palestinu nepovažuje za stát, ale Valné shromáždění OSN v roce 2012 povýšilo Palestině status z pozorovatelské entity na nečlenský stát.

Izrael trvá na tom, že otázka palestinské státnosti se musí vyřešit v bilaterálních izraelsko-palestinských jednáních, která jsou však od roku 2014 přerušena.

Organizace pro osvobození Palestiny uvedla, že vstup Palestiny do Interpolu podpořilo více než 75 procent členů organizace. „Při této radostné příležitosti Palestina znovu potvrzuje odhodlání dodržovat své povinnosti, přispívat k boji proti zločinu a podporovat právní řád,“ řekl palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Exšéf Mossadu: Izrael strká hlavu do písku, Palestina se sama nevyřeší

Kde je Palestina? Google ji smazal ze svých map