Situace byla vážná, ale žádné mrazáky v ulicích tady nebyly, říká Nacher

VOLBY 2021

Situace byla vážná, ale žádné mrazáky v ulicích tady nebyly, říká NacherROZHOVOR
Poslanec a pražský lídr hnutí ANO do sněmovních voleb Patrik Nacher. Foto: Petr Podaný
1
Domov
Vojtěch Drbohlav
Sdílet:

Proticovidová opatření by podle poslance a pražského hnutí lídra ANO Patrika Nachera neměla být horší než samotná nemoc. Namítá také, že Česko v souvislosti s vykazováním zemřelých, kteří byli pozitivní na covid-19, postupovalo jinak než okolní státy a do této evidence započítávalo i ty, kteří na koronavirus prokazatelně nezemřeli. Poslanec zároveň v předvolebním rozhovoru pro deník Echo24 obhajuje zvyšování důchodů a přidávání státním zaměstnanců, odmítá naopak, že by vláda mohla za současnou rostoucí inflaci. Nacher také hájí to, že si Andrej Babiš před vstupem do politiky nakoupil nová média, podle něj by to „konzistentním pravicovým politikům“ nemělo vadit.

S kým chcete, aby po volbách ANO vládlo?

To určitě takhle před volbami říkat nebudu, nebudu tím dělat jakousi poziční smlouvu, kterou udělali Spolu a Piráti+STAN, kteří říkají lidem, že budou spolupracovat jen spolu a žádnou jinou variantu nemají. A to si myslím, že je k lidem neuctivé. Já to tedy tak říkat nebudu, ale abych vás uspokojil, tak bych to vymezil programově. Určitě bych nechtěl být ve vládě s progresivistickými stranami, které hájí Green Deal, politickou hyperkorektnost a podobné nesmysly.

Třeba ČSSD není progresivní a hyperkorektní?

Někdy je, ale má tam i nějaké aspekty, které jsou nějak přijatelné. Já osobně ale dávám přednost pravicovým subjektům.

Přesto ANO vládne osm let s levicí. To vám nevadí?

To vždycky záleží na tom kontextu. Když to tak postavíte a já byl ufon a slyšel to, tak bych řekl, že mi to vadí. Ta realita ale taková nebyla. ANO chtělo s ODS vyjednávat, ta ale řekla, že nebude ani jednat. Ne, že by třeba jednali a pak řekli, že se neshodli na personáliích, případně obsahu. Když nechtějí ani jednat, tak pak už tomu vítězi, který má víc než třetinu poslanců a má nějakou odpovědnost nezbývá než říct: Hele lide, pojďme volit znovu a budem hlasovat tak dlouho, dokud ti “správní demokraté” nebudou uspokojeni, nebo to prostě musíme udělat s někým, a přistoupit k nějakým kompromisům. To byl ten druhý krok, nějaké vyústění.

Koalice s ČSSD je za mě vyústění neochoty jiných subjektů jednat. To je pak i jejich zodpovědnost, ale představa, že někdo řekne, že nechce jednat a ještě nám “zakazuje”, abychom jednali s někým jiným, tak lidem říká, že za dva měsíce budou předčasné volby a když to nedopadne, tak to bude znovu a znovu, dokud lidi nebudou volit správě.

Lepší než předčasné volby tedy byla tato varianta?

Ano. Ty čtyři roky považuji za úspěch. Je to moje první volební období v Poslanecké sněmovně, tak v mé oblasti i obecně, já tam levicové prvky nevidím. Snižovaly se daně…

Promiňte, ale vy jste v programu 2017 slibovali lidem snižování daní a místo toho jste navýšili například spotřební daň na lihoviny a cigarety, takže to, že se snižovaly daně, není úplně pravda.

Je to tak. Vy si vždycky vyberete jednu věc, ale dobře to zkoušíte, ne. Zvyšování daně u produktů, které mají negativní externalitu, je věc, se kterou souhlasí snad úplně všichni. Ale v principu se tu daně snižovaly. Snižovalo se DPH u vodného, stočného, tepla, léků, knih a dalších. Zrušila se daň z převodu nabytí nemovitého majetku, snížily se daně z příjmů zrušením superhrubé mzdy. Prokazatelně se tu snížily daně. To, že vy si vyzobnete zvýšenou daň z cigaret, je úsměvné.

Zvyšování důchodů nad rámec valorizace v době rekordních schodků státního rozpočtu vám přijde pravicové?

Mně to přijde lidské a normální, že senioři, kteří celý život pracovali, mají nějaký důchod. Ekonomika se nějakým způsobem před covidem rozvíjela, byl tady ekonomický růst, jsme nejbohatší část této planety. To, že se seniorům zvýší důchod nad valorizaci, je v pořádku. Samozřejmě je pravda, že by to mělo být doprovázeno nějakou důchodovou reformou, aby ten stav byl udržitelný. Jedna věc je, co se děje teď v reálném čase a to je v pořádku. Co není v pořádku, a to přiznávám, je udržitelnost toho stavu. Pokud se nezmění nějaké parametry, protože se i dožíváme vyššího průměrného věku, tak to dlouhodobě udržitelné není. Ale pro ten reálný čas říct seniorům: My vám přidáme 55 korun, jako to udělaly ty předchozí pravicové vlády, to mi zase v pořádku nepřijde, nezlobte se.

Když to dáte do součtu, že se zvyšovaly důchody a platy státních zaměstnanců. Ale těm by to zvedali i všichni ostatní, jen to nechtějí přiznat. Jde o hasiče, učitele, policisty, zdravotníky a podobně. Do toho se o 500 miliard snížily daně a do toho máte covid. I s bláznivým covidem je míra zadlužení ČR v poměru k HDP nižší, než když ANO vstupovalo do vlády. Toto jsou jasná čísla.

Přesto ale zadlužení k HDP v posledních letech opět výrazně narůstá. Předsedkyně Národní rozpočtové rady deníku Echo24 nedávno sdělila, že pokud se veřejné finance nebudou brzy konsolidovat, zhruba do tří let Česku hrozí náraz na tzv. dluhovou brzdu. V takovou chvíli by musely být povinně sestavovány vyrovnané rozpočty, což by mohlo velmi výrazně ohrozit například některé investice.

Je to hrozně komické, že to říkají ti největší eurohujeři, kteří tu jinak zavírají oči před zadlužováním Francie, Itálie a podobných. My jsme v tomto volebním období v HDP na osobu předběhli Portugalsko, dokonce Itálii, takže toto je takové hledání hnid, které nemám důvod komentovat. Když ANO vstupovalo do vlády, bylo zadlužení ČR sedmé nejnižší a dostali jsme se na čtvrté nejnižší, teď se propadneme na páté. Jde o tu udržitelnost a tam spokojený nejsem s tím, že se, stejně jako posledních 20 let, nepodařila nastartovat důchodová reforma. To uznávám, ale to ostatní strašení, tam chci vidět čísla, těmi se jako ekonom řídím.

Pokud jde o tu udržitelnost: Dají se ty schodky skutečně snížit jen osekáním výdajů na straně států, nebo bude nutné zvyšovat či zavádět nové daně? Ministryně financí Schillerová deníku Echo24 nedávno potvrdila, že v novém období chce zavést třeba digitální daň…

Myslím si, že by to měla být nějaká kombinace. Já jsem proti zvyšování přímých a majetkových daní, protože to je trestání úspěšných lidí, kteří tu vytvářejí hodnoty a zaměstnávají lidi. To podle mě cesta není. Zvyšování daně ze spotřeby mi ale přijde, že má nějaký ekologický aspekt, a to opravdu nejsem zastáncem zeleného šílenství. A druhak, aby se danil výkon, který se děje v ČR, což je třeba právě ta digitální daň. Tady se děje nějaký výkon, prodává nějaká reklama, tady by se to mělo danit. Ne, že se to daní v Irsku. Tím se postaví na úroveň světové firmy s těmi českými.

Pokud jde o výdajovou stránku, je to o nějakém osekání, ale to, pokud člověk není nějaký populista, ví, že jsou to desítky miliard. Díky zákonu o státní službě nemůžete jen tak vyhodit státní úředníky. Respektive můžete, máte tam nějaké odstupné, takže minimálně ten první rok tam žádná úspora nebude. Takže ten, kdo řekne: „Propustíme třetinu úředníků, ušetříme desítky miliard.” Tak to není pravda. Chtělo by to čísla, kolik se ušetří na platech, kolik se dá na odstupném a kolik by to dohromady dalo.

Nesplněné sliby

Hnutí ANO před volbami v roce 2017 slibovalo mnoho slibů, které nesplnilo. Jde například o odpolitizování Legislativní rady státy, kterou vede ministryně Benešová, jednokolové volby do Senátu, zmrazení platů politiků či sjednocení několika ministerstev. Jak se vám po těch čtyřech letech chodí po Praze a předstupuje před voliče s tím, že tolik věcí nebylo prosazeno?

Vy jste vybral nějaké věci, které se nepodařily a jsou odborně úplně mimo mě. Třeba ochrana spotřebitele a exekuce: 20 let se tady mluví o ukončení dětských exekucí, to se podařilo, stejně jako chráněný účet. Kultivovaly se exekuce, zpřístupnila se víc oddlužení a insolvence, zatočilo se také s energetickými šmejdy.

Pojďme teď k tomu, co se nepodařilo.

Nebuďte jak Česká televize. Ta když točí o Milostivém létu (odpuštění dluhů a úroků – pozn. red), který je o exekucích, pod čímž já jsem podepsaný, tak oni o tom točí a zazdí, že se na tom podíleli politici. Takže to se třeba podařilo.

Pokud jde o jednokolové volby, tam nebyla zcela evidentně politická dohoda, stejně jako nebyla o zákonu o referendu. To je o politické dohodě a nechcete, aby tady ANO válcovalo všechny ty ostatní v ryze politických věcech. To není debata o tom, jestli máte mít čtyři nebo pět týdnů dovolené, nebo jestli má být příspěvek na péči vyšší, nebo menší. To se lidí dotýká přímo ta jednokolová volba. Senát nemá absolutně žádný zájem u lidí, tam se omlouvám, ale nedopadlo to.

V Česku od začátku epidemie koronaviru zemřelo před 30 000 nakažených, v březnu tohoto roku, kdy byla situace nejhorší, to bylo i přes 230 osob denně. V zimě a začátkem jara jsme byli nejhorší v Evropě, v počtu mrtvých pozitivně testovaných na covid-19 jsme jedni z nejhorších na světě a v Evropě. Sousedé před námi tehdy přísně střežili hranice, v ulicích některých měst stály chladicí boxy, protože krematoria nezvládala přísuny mrtvých stejně jako některé menší nemocnice návaly těžce nemocných. Cítíte jako vládní poslanec a lídr zodpovědnost za to, co se v ČR v souvislosti s epidemií stalo?

Já jsem hodně zodpovědný člověk, ale tady to neumím překousnout. To, že cítím zodpovědnost, protože jsem zákonodárce. A předpokládám, že stále budeme rozlišovat moc výkonnou, zákonodárnou a soudní. V tomto je klíčová ta výkonná moc, tedy vláda, ministerstva a úřady. My jako zákonodárci jsme dělali maximum v té oblasti jako jsou třeba exekuce, moratoria a další.

Nyní se ale prosím držme toho zdravotního tématu.

Vy jste tu otázku pojal tak demagogicky, že já nevím.

Jsou to fakta, máme prokazatelně mnohem víc mrtvých s koronavirem než jiné státy.

A žádné mrazáky v ulicích nebyly.

Byly, například v Ostravě krematorium nestíhalo a muselo nechat přistavit chladící boxy.

Někde stál dva dny…. Že nezvládli… Já jsem četl nějaký článek, že krematorium v Ostravě je poddimenzované i za normálních okolností a nestíhá. Nebudete přece šířit fake news, které nechcete šířit z druhé strany, že jsou politici, kteří říkají, že tu žádná pandemie nebyla nebo, že těm, co byli očkovaní, klokotá čip. Nedělejte to na druhou stranu, to mi přijde, že jste jako žák profesora Flegra, který straší.

Třicet tisíc, to bude nepopulární, co řeknu. Ale mě zajímá kontext, jak se v jednotlivých státech počítají nakažení a mrtví, protože mám spoustu doktorů, které znám a ptám se. Ten člověk třeba zemřel, měl dlouhodobě zdravotní komplikace, ale prostě byl covid pozitivní, tak už je v té kolonce. V Německu se třeba tyto případy do té kolonky nedávaly. Když zemřel někdo na covid a předtím měl dva infarkty a jednu mozkovou mrtvici a bylo mu 90, přesto byl pozitivní a zemřel na covid, člověk argumentoval těmi zdravotními problémy, tak oni řekli “jasně, ale ten covid ho dorazil”.

Někdo, kdo zemřel po očkování, tam zas platí podobný argument. Umřel po očkování, bylo mu 90 let, měl mozkovou mrtvici a to byla ta příčina, ne to očkování. Jinými slovy, jedna a táže situace, dvakrát jinak. Po očkování se to relativizuje, po covidu nafukuje. Ještě jedna věc nezazněla v médiích, mě to překvapilo. Jedna studentka udělala statistiku úmrtnosti podle věkových kategorií od roku 2010 do roku 2020 a zjistila, že úmrtnost do 50 let byla za rok 2020 menší než průměr 2010 až 2019.

Za letošní první pololetí podle dat ČSÚ zemřelo o 33 % lidí více oproti stejnému období roku 2020.

Já to nezpochybňuji, ale vždy mě zajímá ten kontext, nebudu naskakovat na tyto floskule. Spousta seniorů zemřela i na banální nemoci, protože čtvrt roku vynechali preventivní lékařské návštěvy, byl tady stres, půl roku nebo rok neviděli vnoučata. Podívejte, na co potom lidé umírali, na to množství sebevražd, přehlcené ordinace u psychiatrů a dětských psychologů, tam se čeká měsíce, roky.

Hnutí ANO je již osm let ve vládě a polovinu z této doby má ministerstvo zdravotnictví, které toto může řešit. Proč se po osmi letech, co je ANO ve vládě, podle vás čeká roky na dětského psychologa?

Ale tady je ten covid a já jsem od začátku říkal, že ta opatření by neměla způsobit horší následky než ta samotná nemoc, to je celé.

Střet zájmů a vlastnictví médií

Jaký máte názor na to, že je premiér Andrej Babiš podle finálního rozhodnutí Evropské komise ve střetu zájmů a tato skutečnost může zastavit příliv evropských dotací do ČR?

Že se toto opakuje před každými volbami.

Ten finální audit přišel již před několika měsíci. České úřady oddalují řešení té situace, stále žádají odklad.

Za mě je to tak: Andrej Babiš vstupoval do politiky jako druhý nejbohatší člověk, teď je v politice nějakou dobu a je šestý nejbohatší. To znamená, že on paradoxně vstupem do politiky zchudl. Neznám žádného jiného, kdo by vstupem do politiky zchudnul. Zní to divně, ale je to tak. Střet zájmů je o tom, že tady předchozí sněmovna schválila nějaký střet zájmů, jeho právníci a on to dodrželi přes svěřenské fondy, což ten zákon umožňoval.

Z českého hlediska ano, Komisi se to ale nelíbí.

Snad jsme Česká republika a české zákony tady vykládá soud a ne Evropská komise, to jako pardon. A za druhé, tento zákon schválili všichni kromě ANO v minulém volebním období. Takže s tímto dotazem běžte laskavě za nimi, že schválili blbý zákon. Pro lidi to přeložím: Všechny strany v minulém volebním období schválily zákon proti Babišovi, obecně bych mohl říct proti úspěšným lidem, kteří mají jít do politiky a mají se něčeho vzdát. Jedna z možností je převést majetek do svěřenských fondů, ten člověk to udělá, EU to kritizuje a ty politické subjekty, které ten zákon schválily, kritizují s tím Babiš nic nedělá. To je úplně absurdní.

Přijde vám v pořádku, že žijeme v zemi, kde premiér vlastní řadu důležitých médií?

Pokud jsem konzistentní pravicový politik, tak mi to nevadí. Pokud jsem nekonzistentní pravicový politik, tak mi to nevadí selektivně, pokud se to netýká mého politika. A takto se to tady přesně hraje. Pravicový člověk má přece být rád, že do politiky jdou úspěšní lidé, kteří něco vybudovali. Ať už je to firma nebo médium, prostě něco vybudovali. To, že on něco vybudoval, přece neznamená, že z toho veřejného prostoru bude vyopcován. Protože výsledkem tohoto bude, že do politiky budou chodit niemandi, co nikdy nic nevytvořili, nikdy nepodnikali, nemají žádnou sebereflexi a zpětnou vazbu z toho dění ve společnosti. Nikdy neměli žádnou zodpovědnost kromě sebe sama.

A pak je tam ten prvek transparentnosti. Všichni vědí, že MAFRA patřila Babišovi, teď patří svěřenským fondům. Všichni to s tím očekáváním kupují a čtou si to.

To, že si předseda Babiš koupil média těsně před vstupem do politiky a pak ještě unikly nahrávky, na nichž byl slyšen s tehdejším redaktorem MF DNES Markem Přibilem, kde se radili, kdy co a jak napsat, to vám přijde v pořádku?

Já mám informace od lidí, kteří byli v některých velkých nejmenovaných portálech a televizích, kde na poradách měli úkol najít něco na někoho z hnutí ANO. To vám přijde v pořádku, jen proto, že v tuto chvíli není nahrávka?

Nemůžete tedy to, co říkáte, doložit?

To jsem slyšel, ale neslyšel jsem nahrávku.
Nahrávku Andreje Babiše s Markem Přibilem jste ale asi slyšel?

Slyšel, nepamatuji si ji. Ale jak říkám, za mě je klíčové, že ten vztah je tam transparentní. To, že koupil média, tak přece mu nebudete bránit, aby úspěšný člověk vstoupil do politiky. Ano, to dělají levicoví politici. Pravicový by měl být konzistentní.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články