Spitfiry nad Bruselem

komentář

Spitfiry nad Bruselemkomentář 1
Komentáře
Ondřej Šmigol
Sdílet:

Po měsících tápání má Theresa Mayová před sebou konečně plán, jak dotáhnout brexit k úspěšnému konci. Parlament v úterý souhlasil s přijetím odstupové dohody s Evropskou unií pod podmínkou, že z ní bude vyškrtnuta takzvaná irská pojistka. Překážkou zůstává Evropská komise, která je rozhodnuta vzpurné Brity potrestat, i kdyby by to mělo poškodit zbývající sedmadvacítku. Při referování o brexitovém vyjednávání středeční večerní zprávy BBC nedopatřením doplnily reportáž záběry legendárních stíhaček Spitfire. Pokud EU setrvá na neústupných pozicích, přelet letky RAF nad Bruselem by byl adekvátní odpovědí britské vlády.

Pojistka má zabránit pevné hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem tím, že Británie akceptuje regulace a pravidla EU, ovšem bez možnosti je ovlivňovat. EU tvrdí, že opatření je potřeba, aby se zabránilo nepokojům ze strany irských nacionalistů, kteří rozdělení ostrova neuznávají.

Podle dohody by irská pojistka měla začít platit po vypršení dvouletého přechodného období, a to za předpokladu, že se strany nedohodnou na alternativním řešení. Pojistku je možné zrušit pouze po souhlasu EU i Británie. Euroskeptici proto pojistku považují za past, jež má ostrovní království navždy připoutat pod vliv Unie.

EU skrze předsedu Evropské rady Donalda Tuska neváhala a na britské hlasování reagovala po šesti minutách v prohlášení, ve kterém tvrdí, že „pojistka je součástí odstupové dohody a odstupová dohoda není otevřena k renegociaci“. Jenže jedním dechem Tusk dodává: „Kdyby se záměry Spojeného království ohledně budoucího partnerství vyvinuly, jsme připraveni návrh přehodnotit.“

„Vyvinutí záměrů“ je eurospeak pro případné britské rozhodnutí pro měkčí brexit. EU je tedy ochotna změnit dohodu za podmínky, že to bude ve prospěch EU. Tusk také vyzývá britskou vládu, aby „co nejdříve vyjasnila své s ohledem na další kroky“. Ve stejných intencích mluvil ve středu Jean-Claude Juncker před europarlamentem. Drží tak linii, že Britové sami nevědí, co vlastně chtějí, tudíž dohodnout se je nemožné.

Ignorují tak jasnou zprávu Dolní sněmovny, že chce dohodu Mayové bez irské pojistky. Pravda, britští poslanci také schválili nezávazné usnesení, že nechtějí odejít bez dohody. Důležitější je, že ještě předtím odmítly pozměňovací návrh labouristky Yvette Cooperové, který jako jediný „no deal“ vylučoval. Nařizoval totiž vládě posunout datum odchodu z EU, pokud nebude schválena brexitová dohoda. Pokud Juncker s Tuskem tvrdí, že nevědí, co Britové chtějí, dělají ze všech hlupáky.

Týden před hlasováním se také rozpadla unijní argumentace o nutnosti irské pojistky. Irský premiér Leo Varadkar přiznal, že nezavede pevné hranice za žádných okolností. Stejnou garanci poskytli i Britové a Juncker. Mluvčí komise Margaritis Schinas sice vyvolal poprask, když tvrdil, že EU donutí Irsko vztyčit pevné hranice v případě odchodu Británie bez dohody, ovšem Michel Barnier, hlavní unijní vyjednavač, vyjádření rychle žehlil. Oznámil, že v případě odchodu bez dohody bude jeho tým „hledat operační cesty, jak zajistit kontroly, aniž bychom museli vztyčovat hranici“. Dále dodal: „Můj tým tvrdě pracoval na zkoumání možností, jak zajistit, aby kontroly byly bezpapírové nebo decentralizované, což se bude hodit za všech okolností.“ Jednání se tedy zasekla na bodě, o němž všechny strany tvrdí, že ho nehodlají implementovat a nebude potřeba. Lze se tedy Britům divit, že pojistku považují za past a zbytečnost?

Theresa Mayová letí příští týden do Bruselu, tentokrát dobře připravená. Bere si s sebou ministra spravedlnosti Geoffreyho Coxe, který má za úkol odhalit právnické kličky a má důvěru konzervativních poslanců. Tentokrát má také připravený ústupový plán. Eurofilní i euroskeptické křídlo Konzervativní strany se shodly na kompromisu, jak postupovat v případě „no deal“. Británie za roční poplatek EU ponechá v platnosti některé smlouvy, aby zabránila postbrexitovému chaosu. Mezitím vyjedná s Unií novou obchodní dohodu. Jedinou překážkou plánu je Evropská unie, jež s ním musí souhlasit. Hlavním evropským mstitelem je Martin Selmayr, generální tajemník Evropské komise a šedá eminence celého brexitového procesu. Ten prý Dominicu Raabovi, tehdejšímu ministrovi pro brexit, sdělil, že ztráta Severního Irska je cena, již Británie musí zaplatit za odchod. Premiérka slíbila, že s novou podobou dohody předstoupí před parlament 13. února. Pokud má mít šanci na přijetí, musí Mayová vyhrát svou nejtěžší evropskou bitvu. Spitfiry na Selmayra se ještě mohou hodit.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články