Bob Dylan míří do Švédska. Nobelovu cenu si osobně převezme

DYLAN NAVŠTÍVÍ ŠVÉDSKO

Bob Dylan míří do Švédska. Nobelovu cenu si osobně převezmeNOVÉ
Bob Dylan Foto:

FOTO: Wikimedia Commons/Alberto Cabello

Svět

Echo24

Americký hudebník Bob Dylan o víkendu převezme ve švédské metropoli Stockholmu Nobelovu medaili a diplom, které mu jako držiteli Nobelovy ceny za literaturu z roku 2016 patří. Podle agentury AFP to dnes uvedla stálá tajemnice Švédské akademie Sara Daniusová. Dylan se v prosinci nezúčastnil slavnostního předávání cen a ani nevyslal nikoho, kdo by za něj ocenění převzal. Písničkář pouze sepsal děkovnou řeč, která byla na ceremoniálu přečtena.

„Švédská akademie a Bob Dylan se dohodli na setkání o tomto víkendu“ ve Stockholmu, kde americký zpěvák bude koncertovat, napsala Daniusová na svém blogu. „Bude to soukromá schůzka, bez přítomnosti médií,“ dodala.

Pětasedmdesátiletý Dylan, vlastním jménem Robert Allen Zimmerman, je prvním písničkářem, který prestižní Nobelovu cenu dostal. Švédská akademie ho vyznamenala za vytváření poetických novotvarů ve velké tradici amerického písničkářství.

Akademie se setkala s rozporuplnými reakcemi na toto své rozhodnutí. Zatímco někteří nevšední výběr hudebníka uvítali, jiným připadal absurdní. Dylan cenu sice přijal, ale následně s omluvou oznámil, že se slavnostního předávaní 10. prosince nezúčastní, protože mu to nedovolují jiné závazky.

Dylan musí do 10. června ještě pronést tradiční projev laureáta, aby dostal osm milionů švédských korun (22,6 milionu Kč), které jsou odměnou pro každého z oceněných. Projev může mít libovolnou formu; může se jednat o krátkou přednášku, autorské čtení nebo i píseň, uvedl server The Local.

V posledních dnech švédský tisk spekuloval, že by Dylan mohl projev přednést u příležitosti svých dvou koncertů plánovaných ve Stockholmu na sobotu a neděli (1. a 2. dubna). Pak má písničkář koncertovat ještě 9. dubna v jihošvédském Lundu.

Tajemnice Švédské akademie Daniusová ale podle agentury AP dnes uvedla, že Dylan v příštích dnech ve Švédsku Nobelovu řeč nepřednese. Později však pošle nahrávku s projevem, dodala Daniusová.

Čtěte také: Bob Dylan si Nobelovu cenu osobně nepřevezme. Má jiné povinnosti