Lichtenštejnové chtějí zpět lesy, dovolávají se k Nejvyššímu soudu

Sporné restituce

Lichtenštejnové chtějí zpět lesy, dovolávají se k Nejvyššímu souduNOVÉ
Říčanský les po povodních v roce 2013 Foto: Ilustrační foto: info.ricany.cz
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Nadace knížete z Lichtenštejna podala dovolání k Nejvyššímu soudu ČR kvůli sporu o 600 hektarů pozemků poblíž Říčan. Nadace, která spravuje část majetku rodiny Lichtenštejnů, to oznámila na tiskové konferenci. Soudy nižší instance přiznaly pozemky státu na základě Benešových dekretů. Podle Nadace jde o protiprávní konfiskaci majetku.

Okresní soud Praha – východ v roce 2013 na žádost Nadace potvrdil zápis v katastru nemovitostí, podle nějž pozemky patřily do dědictví Lichtenštejnů. „K našemu překvapení ale Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v roce 2014 podal konfiskační žalobu na tyto pozemky,“ popsal vývoj případu výkonný ředitel Nadace Konstantin z Lichtenštejna.

Okresní soud pro Prahu – východ pak loni v listopadu spor rozhodl ve prospěch státu. Jeho rozhodnutí letos v květnu potvrdil i Krajský soud v Praze. „Rozhodli jsme se podat dovolání k Nejvyššímu soudu ČR ve smyslu, aby zrušil rozsudky soudů nižší instance, které byly dosud vydány,“ uvedl Konstantin.

Pozemky patřily původně knížeti Františka Josefa II., který se podle československých soudů přihlásil ve 30. letech k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl státu na základě Benešových dekretů.

Chybný zápis úředníků

Původní zápis v katastru nemovitostí, který jako vlastníka stanovil Lichtenštejny, vznikl chybou úředníků, kteří v minulosti přesně neoznačili všechen majetek, který podle Benešových dekretů propadl státu. Podle vysvětlení soudu se přechod vlastnictví uskutečnil na základě dekretů bez ohledu na to, kdo byl zapsán v katastru.

Soudy podle Konstantina vůbec nevzaly v úvahu, že Nadace byla v roce 2013 potvrzena jako právoplatný vlastník pozemků. „Je to velmi jednoduché, Nadace zcela prokazatelně, právoplatně zdědila a také registrovala vlastnický titul na pozemky, byl potvrzen i českými soudy v roce 2013. Proto nedávný výrok byl překvapením a shledáváme ho za zcela nepřijatelný,“ řekl.

Konstantin také zopakoval dřívější postoj, že Benešovy dekrety se nevztahují ani na nadaci, ani na Františka Jozefa II. Vyjádřil také znepokojení z toho, že v roce 2016 soudy české rozhodují o zabavení řádně zapsaného majetku.

„Doufáme, že Nejvyšší soud zváží všechny skutečnosti a všechny důkazy a i přesto, že to bude určitě trvat řádově několik měsíců, rozhodne v náš prospěch,“ řekl. Nadace v tiskové zprávě uvedla, že je připravena případ posunout k mezinárodním soudům.

Čtěte také: Boj o pozemky za Prahou s Lichtenštejny. Rozpoutá se spor o miliardy?

Lichtenštejnové prohráli soud, lesy u Říčan patří státu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články