1 ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB

ANO nás s EET podrazilo, říkají lidovci. S Babišem ale půjdou dál

NOVÉ

Témata: , , , , , ,

Ministr zemědělství a člen současné vlády Marian Jurečka (KDU-ČSL) v neděli přišel s ostrým prohlášením, že nechce být ve vládě s nikým, kdo bude podporovat spuštění dalších vln elektronické evidence tržeb (EET). Podle jeho šéfa, lidoveckého předsedy Pavla Bělobrádka to ale nevylučuje budoucí spolupráci s hnutím ANO, které je největším zastáncem nového opatření, ani koaliční ČSSD. Opozice označila lidovecké výroky za pokrytectví.

„ANO nás podrazilo a navrhlo v rozporu s koaliční dohodou plošné zavedení EET, ČSSD se přidala,“ uvedl pro server Echo24 Bělobrádek, který tak podpořil svého lidoveckého kolegu Jurečku. Ten se v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce distancoval od 3. a 4. vlny EET, které by měly být spuštěny příští rok.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Třetí a čtvrtou vlnu my odmítáme a budeme po volbách prosazovat, aby nikdy nenastala,“ prohlásil Jurečka. Na otázku moderátora, zda by on sám byl ve vládě, která by plánované rozšíření EET dotáhla do konce, odpověděl: „Já si troufnu říct, že nebyl“.

Z takto ostrého prohlášení by se dalo odvodit, že budoucí spolupráce s hnutím ANO nebo ČSSD, se kterými lidovci nyní sedí ve vládě, je nemožná. Šéf hnutí ANO ministr financí Andrej Babiš je autorem zákona a sociální demokraté zase odmítají jakékoliv výjimky ze zákona. „Ten zákon platí a my nejsme nakloněni žádným změnám,“ uvedl pro server Echo24 místopředseda ČSSD Jan Hamáček.

Šéf lidovců Bělobrádek to ale nepotvrdil. Na otázku, zda z těchto prohlášení vyplývá, že si neumí představit další spolupráci s oběma koaličními stranami odpověděl, že nevyplývá.

Pokrytecká prohlášení lidovců

Přibližně osm měsíců před volbami se tak strany začínají vůči EET výrazně vymezovat a na jedné straně zůstávají zastánci EET, mezi něž lze počítat právě hnutí ANO a ČSSD, a na straně druhé opoziční strany, které chtějí povinnost zrušit. 

„Platí, že po volbách chceme další fáze zavádění EET zastavit, a ty, co už započaly, zrušit. A platí též, že půjdeme jen do takové vlády, kde uhájíme základní principy ODS – a tedy i boj proti přebujelé byrokracii a nezdravé roli státu, což je jasný případ EET,“ uvedl pro server Echo24 předseda ODS Petr Fiala.

Jurečka ale se svými výroky příliš neuspěl u koalice ani u opozice. „Pro mě je klíčové schválení znění zákona, které prošlo zákonným procesem, takže pokud měla KDU-ČSL výhrady, tak je měla uplatnit v době projednávání zákona ve sněmovně,“ uvedl Hamáček, podle kterého lidovci svůj souhlas se zákonem vyjádřili v hlasování.

Spíše výsměch vzbudil Jurečka také u opozice, se kterou má alespoň částečný společný cíl. „Pokrytecká prohlášení lidovců, kteří zavedení EET podpořili, o budoucím rušení dalších fází EET jen potvrzují námitky, které TOP 09 vznesla u Ústavního soudu v návrhu na zrušení tohoto nesmyslného experimentu,“ uvedl serveru Echo24 poslanec TOP 09 Martin Plíšek, jenž se kvůli EET obrátil na na Ústavní soud.

Zatím je EET povinná pro stravovací a ubytovací zařízení a od začátku března také pro maloobchod a velkoobchod. Ve třetí fázi by online hlášení tržeb museli podávat také vykonavatelé svobodných povolání – například účetní, veterináři a právníci. Týkalo by se také autoservisů nebo dopravy. Jako poslední by podle harmonogramu měla do systému vstoupit další řemesla.

Jurečka ale v neděli uvedl, že EET se zavádí postupně právě kvůli tomu, aby o něm rozhodla příští vláda. „Proto jsme prosadili to rozložení v čase, aby budoucí Poslanecká sněmovna a nová vláda mohla rozhodnout jestli ano, či ne,“ řekl. Ministr zemědělství poukázal na to, že pro skupiny, které jsou zahrnuty do třetí a čtvrté vlny, EET nemá smysl. Většina řemeslníků podle něj stejně své služby fakturuje a tudíž není třeba příjmy znovu hlásit.

Čtěte také: Jurečka: Korunové dluhopisy se musí prošetřit

Dotace pro venkovské obchody? „Návrat socialismu,“ zlobí se Kalousek


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.