Právník Pokorný vyhrál soud s Erikem Bestem. „Jsem rád, že se ukázalo, že lže“

Spor právníka s novinářem

Právník Pokorný vyhrál soud s Erikem Bestem. „Jsem rád, že se ukázalo, že lže“NOVÉ
Erik Best Foto:

Reprofoto ČT

Domov

Ladislav Šustr

Vlivný advokát Radek Pokorný zatím nepravomocně vyhrál u Městského soudu v Praze nad novinářem Erikem Bestem. Celý spor mezi oběma vyvolal v roce 2017 Bestův článek, ve kterém Pokorného obvinil za zásahu do tendru na zajištění mýtného systému. Žalobu podal jak Pokorný, tak i jeho advokátní kancelář. Jde o prvoinstanční rozhodnutí, které nenabylo právní moci. Proti rozsudku se s největší pravděpodobností Erik Best odvolá.

Spor mezi právníkem Radkem Pokorným a novinářem Erikem Bestem se nejprve rozhořel na sociálních sítích. Americký novinář dříve vytrvale označoval Pokorného jako šedou eminenci v pozadí sociální demokracie. Best dokonce připisoval tristní volební výsledek za zodpovědnost právě Pokorného. Spor vygradoval Bestovým článkem „Pokorný a Rafaj“, ve kterém novinář nařkl právníka, že do výběrového řízení na dodávku mýtného systému nepřípustně promluvil. Pokorný se měl údajně dohodnout s předsedou Antimonopolního úřadu Petrem Rafajem na zrušení tendru.

„V tomto sporu šlo o to, aby byl Best povinen se zdržet uveřejňování článku. Je tam předběžné opatření, že ho má stáhnout. Rozhodnutí je tak potvrzením, že se má zdržet. Soud řekl, že se jedná o nepravdivý článek, neprokázal pravdivost skutkových tvrzení k němu vedených a zasáhl do pověsti právnické osoby,“ řekl pro Echo24 advokát Jozef Mikloško, který ve sporu zastupoval Advokátní kancelář Pokorný, Wagner a partneři.

„Jsem rád, že se ukázalo, že pan Best lže,“ řekl Radek Pokorný pro deník Echo24. Podle mediálního zástupce Erika Besta se novinář s největší pravděpodobností odvolá. „Paní soudkyně rozhodla v neprospěch Erika Besta. Rozsudek měla připravený a rovnou ho přečetla. Vypovídal pan Pokorný, který se ve svých odpovědích v devětadevadesáti procentech odvolával na advokátní tajemství a žádný lobbing nepřipustil. Advokát pana Besta moc ke slovu nepřišel, protože paní předsedkyně mu vždycky vytkla, že nemluví k věci. Bylo to zvláštní. Rozsudek je o tom, že je zakázána další publikace článku. Náklady řízení byly přiznány žalující straně,“ řekl pro Echo24 mediální zástupce Erika Besta Michal Donath. To potvrdil i obhájce Jozef Mikloško.

Právní zástupce Erika Besta označil žalobu ještě před verdiktem soudu jako nedůvodnou. „Celý spor se nyní zdá být již do značné míry neaktuální. Společností Kapsch tolik napadaný a zpochybňovaný tendr se totiž podařilo zdárně dokončit a vybrat nového provozovatele mýtného systému, ať se tomu Pokorný snažil zabránit nebo ne,“ uvedl právník Ivan Houfek.

Best vystupuje v Česku jako nezávislý americký novinář, ale objevují se i pochybnosti o tom, zda jeho pohled na českou i globální politiku nemá příliš blízko k Moskvě. A to nejenom proto, že Best pobýval v osmdesátých letech na studijních pobytech v Moskvě a jeho děti také navštěvují ruské školy. Sám Best takové zařazení odmítá. „Samozřejmě se mi nelíbí, když někdo tvrdí, že jsem ruský agent, ale v současné atmosféře v České republice je to skutečně spíš legrační. Navíc představa, že by zrovna občan USA, kde jsou zákony v tomto smyslu extrémně přísné, byl zrovna agent KGB, je opravdu směšná,” řekl Best v roce 2017 v rozhovoru pro Lidové noviny. Ve stejném rozhovoru také bez uvedení nějakých důkazů uvedl, že většina českých médií pracuje v zájmu ČSSD. Na Bestovy výroky se přitom velmi často odvolával i Andrej Babiš.

Faktem také je, že ačkoli se v České republice prezentuje jako vydavatel bulletinu The Fleet Sheet, je jeho oficiálním vydavatelem firma E.S. Best, jejíž jednatelkou je Bestova manželka Dita. Best také velmi často zveřejňuje bez uvedení zdroje informace, které mají jen spekulativní charakter. Best je i oblíbeným novinářem prezidenta Miloše Zemana, který mu 28. října 2018 udělil i státní vyznamenání. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

„Mlčte o mně.“ Právník Pokorný se soudí s novinářem Bestem

Komise k OKD: vypovídal Juchelka, Pokorný se odkázal na advokátní tajemství