Pomoc živnostníkům a malým podnikatelům? ODS navrhuje 19 opatření

Pomoc živnostníkům a malým podnikatelům? ODS navrhuje 19 opatřeníNOVÉ
První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija, předseda strany Petr Fiala a předseda poslaneckého klubu PČR Zbyněk Stanjura Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

Domov

Návrhy ODS

Echo24

ODS navrhuje 19 opatření, která mají pomoci živnostníkům a malým podnikatelům. Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl zahájit jednání, řekl v úterý novinářům předseda strany a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Fiala před zahájením schůze dolní komory. Reagují tak na to, že hnutí ANO po sobotní ideové konferenci v Ostravě uvedlo, že chce zavést pro nejmenší podnikatele možnost úhrady daně a zdravotních a sociálních odvodů jednou pevnou částkou.

Fiala si postěžoval, že hnutí ANO v minulosti bránilo návrhům ODS, které měly živnostníkům a drobným podnikatelům pomoci. Poslanci ANO podle něj odmítli snížit daň z přidané hodnoty, EET, daň z nabytí nemovitosti či zavedení povinného zveřejňování povinností pro podnikatele. Výjimkou je podle něj návrh na zvýšení limitů pro výdajové paušály na dva miliony korun. ODS je připravena o opatřeních s Babišem jednat, řekl Fiala.

Mezi konkrétní navrhované body patří zavedení jednotného inkasního místa, zastavení třetí a čtvrté vlny EET a zrušení první a druhé vlny, zrušení kontrolního hlášení DPH pro malé živnostníky a podnikatele, flexibilní zákoník práce, omezení počtu kontrolních míst, prodloužení lhůt pro komunikaci se státními úřady nebo snížení nepřiměřených pokut podnikatelům.

Zavedením možnosti úhrady daně a zdravotních a sociálních odvodů pevnou částkou by podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) odpadla nejmenším podnikatelům administrativa s vedením evidence příjmů a s daňovým přiznáním i následné kontroly. Novinku by podle jejího záměru mohli využít podnikatelé s ročním obratem do milionu korun. Nesměli by ale být dobrovolnými plátci daně z přidané hodnoty. Právě milion korun ročního obratu je hranice pro registraci k DPH. Opatření by podle Schillerové mohlo být součástí širší daňové reformy patrně od roku 2021, případně by mohlo být zavedeno i o rok dřív.

Princip vítají podnikatelé. Záležet bude ale podle nich na jeho detailech, zejména na výši částky a koho se bude týkat.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Pokud s D11 chyboval stát, měl by Ťok odstoupit, zní z ODS

Babiš si po pěti letech vzpomněl na živnostníky. ODS ho za to tvrdě kritizuje

Související články