1 Čína drží vdovu po disidentovi v ústraní

Čínské úřady drží v izolaci vdovu nobelisty Liou Siao-poa, tvrdí její právník

NOVÉ

Témata: ,

Čínské úřady drží básnířku Liou Sia, která je vdovou po čínském disidentovi a nositeli Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poovi, v izolaci na neznámém místě. Oznámil to její americký právník Jared Genser, napsal dnes zpravodajský server BBC. Přátelé rodiny s ní údajně nejsou v kontaktu od červnové disidentovy smrti.

„Požaduji, aby čínské úřady okamžitě poskytly důkazy o tom, že je Liou Sia naživu a umožnily jí neomezený přístup k její rodině, přátelům, advokátovi a mezinárodnímu společenství,“ cituje server Gensera.

Nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poa podlehl v červnu rakovině jater. Jeho tělo bylo zpopelněno a následně vhozeno do moře. Podle Gensera od jeho pohřbu není známo, kde se nachází vdova.

Země EU, Spojené státy i Austrálie již v minulosti vyzvaly Peking, aby nechal Liouovu ženu odjet. Čínské úřady však trvají na tom, že je Liou volná, avšak smutek ze smrti jejího manžela jí nedovolí setkat se přáteli ani právníkem.

Čtěte také: Čína zatkla aktivisty, kteří si připomněli nobelistu Liou Siao-poa


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.