Muzeum 11. září. Vstup stojí 500 korun, šéf bere miliony
KONTROVERZNÍ PIETA
Na místě, kde stálo Světové obchodní centrum, se otevřelo nové muzeum připomínající teroristické útoky z 11. září 2001. Newyorčanům a především pozůstalým se nelíbí vysoké vstupné a prodej pamětních produktů, jako je oblečení nebo filmy na DVD.
Vstupenka v přepočtu za 500 korun, pamětní trička za 440, náušnice za 1300. Není to výčet z katalogu Disneylandu, ale nabídka muzea, které rozvíjí a konzervuje příběh 11. září 2001. Ve čtvrtek se jeho otevření pod Ground Zero zúčastnila politická špička Spojených států včetně prezidenta Baracka Obamy, veřejnost jej poprvé navštíví 21. května.
Pieta, nebo byznys
Dost obyvatel New Yorku ale místo vidět nechce, stačí jim „diapozitivy“, které si často promítají v hlavě. „Zažil jsem si to na vlastní kůži, znovu si to prožít nechci,“ zní častý argument. Když noviny New York Times vyzvaly čtenáře, aby prozradili, jestli se do muzea chystají, drtivá většina se svěřila, že se bojí emocionálního dopadu nebo jim vadí morbidita místa obklopeného úložištěm ostatků obětí. Především ale nesouhlasí se směšováním piety a byznysu.
Zatímco muzea připomínající válku ve Vietnamu nebo útok na Pearl Harbor mají volné vstupy, Memorial Museum v New Yorku nevybírá peníze pouze od rodin obětí a od dětí do 6 let. Zdarma ho mohou po registraci navštívit lidé, kteří se účastnili záchranných akcí nebo odklízení trosek. Volný vstup pro všechny bude každé úterý od pěti do osmi. Jinak lidé od 65 let, váleční veteráni a vysokoškoláci platí v přepočtu 360 korun, mládež od 7 do 17 let zaplatí 300 korun. Obecně jde v New Yorku o jednu z nejvyšších cen za vstup do galerie nebo muzea.
Organizace sdružující rodiče a rodiny hasičů a obětí z 11. září vydala prohlášení, v němž vstupné kritizuje a upozorňuje, že vedení muzea má šestimístné roční platy. U prezidenta Joea Danielse to má být v přepočtu osm milionů korun. Podle Danielse může díky lístkům zůstat nezpoplatněný alespoň památník v podobě dvou nádrží na místech, kde stála dvojčata.
Cenu vstupenek odhlasovala správní rada muzea, která zároveň určila roční rozpočet 63 milionů dolarů (přes 1,2 miliardy korun). Muzeum zatím nemá finanční podporu vlády.
Komu asi patřil pantofel
Expozici tvoří i pocta 2983 lidem zavražděným 11. září a šesti, kteří padli za oběť bombovému útoku v garážích Světové obchodního centra v roce 1993. Jejich fotografie visí na stěnách, jinde si je lidé mohou prolistovat na dotykových obrazovkách a přečíst si jejich životopisy nebo poslechnout vzpomínky rodin a přátel.
Samotná výstava přibližuje události 11. září společně se vším, co jim předcházelo a následovalo. Jsou tu dobové dokumenty, fotografie, multimediální instalace a hlavně artefakty přímo z místa. Například zrezivělé a zlámané antény, které byly symbolem mrakodrapů, zdevastované hasičské vozy nebo nedotčený stojan se zamčenými koly, jejichž majitelé se z kanceláří nevrátili. Detailem dotvářejícím atmosféru je pantofel s logem American Airlines pocházející z Boeingu, který narazil do severní věže.
Podle uměleckého kritika New York Times Hollanda Cottera je návštěva intenzivním zážitkem. Zásadní podle něj bude, aby muzeum příběh dále rozvíjelo a přidávalo nové poznatky. Za silnou stránku považuje práci se zvukem - z různých částí expozice doléhají hlasy naléhavě rekapitulující teroristický útok.