Blokuje chodník už půl roku. S nepojízdným autem radnice nic nedělá

Blokuje chodník už půl roku. S nepojízdným autem radnice nic neděláNOVÉ
Poškozené auto, které na chodníku překáží už více než půl roku Foto:

FOTO: Echo24

Domov

Neschopné úřady

Echo24

Je to vlastně banální problém. Už přes půl roku stojí v jedné pražské ulici na Praze 4 nepojízdné auto s propíchnutými či vypuštěnými koly, které zčásti blokuje chodník a zčásti vozovku. Přestože se to zdejším nelíbí, místní radnice Prahy 4, která sídlí jen pár set metrů daleko, není schopna s vozem nic dělat. Úředníci se vymlouvají, že odtáhnout lze pouze vrak.

„V praxi je tedy těžké bez odborné prohlídky odpovědně rozhodnout, zda to či ono vozidlo je skutečně možno označit za vrak, a pak následně postupovat v souladu se zákonem, který opravňuje za určitých okolností majitele komunikace nakládat s vozidlem, označeným za vrak a odstranit jej ze silnice,“ uvedla pro server Echo24 asistentka Eva Kubátová. Podle ní totiž vyfouknutá kola či doba odstavení vozidla nehraje v případě posuzování vraku roli.

Poškozený automobil stojí v úzké pražské ulici Pod Sokolovnou už od listopadu loňského roku. Částečně zabírá chodník, částečně vozovku – dokonce v místě, kde je značkou zakázáno stání.

Místním obyvatelům toto auto přirozeně vadí. Auto totiž překáží při průjezdu ulicí Pod Sokolovnou i průchodu po chodníku už od listopadu. Auto je navíc odstavené v místě, kde je značka zákaz stání. Úřadům a městské policii to ale nevadí. Čas od času se sice za stěračem vozu objeví výzva, aby se řidič dostavil na městskou policii „k podání vysvětlení“, tím však úřady patrně považují svou práci za dokončenou.

Co je to vlastně vrak?

Městská policie nijak nereagovala na několikeré ústní upozornění od místních obyvatel a nijak přehnaně aktivní není ani vedení radnice. „Jde mi o princip. Naprosto mě udivuje, že s tím radnice není schopná nic udělat. Na začátku května tady probíhalo čištění ulic. Normálně tu nikdo stát nesmí, ale s tímto autem nic neudělali,“ postěžoval si jeden z obyvatelů ulice.

Starosta Prahy 4 Petr Štěpánek ze Strany zelených, která se dlouhodobě zasazuje o to, aby aut bylo v Praze co nejméně, na přímý dotaz nereagoval. Podle jeho asistentky Kubátové vedení radnice vyzvalo pracovníky Správy služeb hlavního města Prahy, aby vozidlo zdokumentovali a vyhodnotili, zda naplňuje zákonné znaky vraku.

To přitom podle Kubátové není vždy jednoznačné. „Bohužel, málokdo si uvědomuje, že pojem vrak má přesně legislativně stanovenou definici. Zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích v ustanovení § 19 písmenu g) stanoví, že vrakem je vozidlo, které je trvale technicky nezpůsobilé provozu a není opatřeno registrační značkou, nebo je zjevně trvale technicky nezpůsobilé provozu,“ dodala.

Na začátku dubna Kubátová uvedla, že bude-li vozidlo jako vrak vyhodnoceno, zahájí s provozovatelem auto řízení, aby nepojízdný vůz odstranil. Automobil ale v ulici stojí i po dalším více než měsíci. „Nás situace trápí stejně jako vás. Ale legislativní situaci kolem vraků znáte, a ta je mírně řečeno zoufalá,” uvedla Kubátová minulý týden a dodala, že radnice připraví písemné odpovědi na to, proč není schopna s autem na chodníku za více než půlrok něco udělat.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Víc parkovacích karet než míst není pro Prahu problém. Nikdo to neřeší

Změny za 1,4 miliardy: Tramvaj přes magistrálu a málo parkování

Peklo v Dejvicích. Kvůli opravě Korunovační kolabuje doprava

Související články