Islámský stát začal ničit i Belův chrám, krásnou památku Palmýry

Destrukce dědictví UNESCO pokračuje

Islámský stát začal ničit i Belův chrám, krásnou památku PalmýryNOVÉ
Belův chrám v Palmýře. Foto: Foto: archiv
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Radikálové z organizace Islámský stát poničili Belův chrám, jednu z nejvýraznějších staveb ve starověké Palmýře, součást světového dědictví UNESCO. Informovala o tom v neděli syrská exilová organizace SOHR, která situaci v Sýrii dlouhodobě sleduje z Londýna. Rozsah škod ale zatím není znám.

Jde o jednu z nejvýraznějších staveb v Palmýře. Chrám byl zasvěcen nejvyššímu z palmýrských bohů, bohu Belovi. Chrám se skládal z velkého nádvoří a Celly. Nádvoří měří 210 x 205 m a je obehnáno vysokými zdmi. Calla je obdélníková stavba postavená na počátku 1. stol. našeho letopočtu na pódiu uprostřed nádvoří. Vchod na chrámové nádvoří vede přes propylaeum s mohutnou bránou (35 m širokou) a monumentálním schodištěm.

Jeden z obyvatel Palmýry, kterého citovala agentura Reuters, vypověděl, že dnes odpoledne místem otřásl mohutný výbuch. „Je to naprostá zkáza,“ řekl. „Cihly a sloupy jsou na zemi,“ dodal s tím, že zbyla jen chrámová zeď.

 

Menší palmýrský chrám, Baal-Šaminův, srovnali islamisté se zemí během srpna. Posléze pak IS zveřejnil snímky, na nichž jeho bojovníci ukládají do památky nálože. Ve čtvrtek se pak objevily satelitní snímky, které kompletní zničení malého chrámu potvrdily.

Čtěte také: FOTO: Satelit potvrdil a ukázal zničení chrámu v Palmýře

Památky v Palmýře byly poškozeny již v minulosti při střetech mezi vládními vojsky a opozicí, což před dvěma lety dovedlo organizaci UNESCO k zařazení Palmýry na seznam ohrožených památek. Ale šlo o menší škody, které lokalitu neohrožovaly.

IS dobyl Palmýru v květnu a celou archeologickou lokalitu s pozůstatky antických chrámů, vítězného oblouku, kolonády se stovkami sloupů a amfiteátru pak údajně zaminoval. Minulý čtvrtek radikálové zavraždili na náměstí před muzeem jednaosmdesátiletého syrského archeologa a dlouholetého kustoda palmýrských sbírek.

Čtěte také: Islamisté v Palmýře popravili slavného archeologa
 

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články