Češi se po útocích bojí, přestávají do Tuniska jezdit

Terorismus a turistika

Češi se po útocích bojí, přestávají do Tuniska jezditNOVÉ 1
Domov
Oliver Jahn
Sdílet:

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje českým občanům přítomným v Tunisku zachovávat obezřetnost. Zároveň by čeští turisté v zemi neměli vyhledávat místa s větší koncentrací lidí, MZV také doporučuje necestovat po Tunisku individuálně. Doporučení nejezdit do některých částí země vydalo ministerstvo i pro Egypt. Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří žádá více než třetina klientů CK o změnu destinace, nové prodeje zájezdů do Tuniska pak klesly dokonce o více než 70 procent.

Doporučení českého ministerstva zahraničí přichází v době posilování bezpečnostních složek v Tunisku a vyhlášení výjimečného stavu. Obavy turistů nejsou ojedinělé, Velká Británie už varovala své občany před hrozbou dalšího útoku a své občany vybízí k evakuaci ze země.

„Záleží na situaci a vyjednávání krizového štábu. Stav aktualizujeme každý den,“ uvedl pro ECHO24.cz tiskový odbor ministerstva zahraničních věcí. „Maximálně můžeme vydat varování před cestami, ale nikomu nemůžeme zakázat vycestovat.“

Zástupci MZV tak potvrdili rostoucí napětí v regionu. Ministerstvo v souvislosti s teroristickými útoky v Sousse varuje zejména před zdržováním se na místech s větším výskytem osob, jako jsou tržiště, bary a restaurace. Turisté jsou pak vyzváni k tomu, aby se registrovali v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD.

„Je samozřejmé, že tak brutální čin, jakým byla akce ozbrojence v Tunisku, zamává s důvěrou v danou destinaci. Zájemci o Tunisko se mnohem více dotazují na konkrétní zajištění bezpečnosti, případně na důvody, které vedly Velkou Británii, Dánsko, Nizozemí a další země k tomu, že vyhlásily Tunisko za nebezpečnou destinaci,“ řekl pro ECHO24.cz mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Situace v Tunisku je kvůli nastupujícímu létu a s ním spojených dovolených pečlivě sledována každý den. Není tak vyloučeno, že stav dosáhne nejvyššího možného stupně upozornění doporučeného MZV a to „varování před cestami“, jako tomu je např. u válkami zmítaného Jižního Súdánu nebo Somálska. 

Turisté chtějí zájezdy do Tuniska vyměnit

Podle Papeže se zájem o Tunisko po útocích rapidně snížil. „Část klientů, asi 30 až 40 procent z těch, kdo si již zájezd koupili, požaduje změnu destinace,“ uvedl Papež s tím, že se jim dle možností cestovní kanceláře z vlastní vůle snaží vycházet vstříc. „Nové prodeje poklesly o více než 70 procent v porovnání s loňským rokem.“

„MZV dále upozorňuje, že v oblastech poblíž státní hranice s Alžírskem a Libyí existuje značné riziko únosů, bezpečnostní situace je zde velmi nestabilní, charakterizovaná hojným výskytem extremistických, resp. teroristických skupin,“ dodává ministerstvo k Tunisku. MZV i Asociace CK spolu úzce v otázkách bezpečnosti spolupracují a o zázemí českých občanů v zahraničí se snaží usilovat společně.

Doporučení do oblasti nejezdit vydalo také pro Egypt, kde prý nejen v oblasti Káhiry, ale také např. na výletech mimo resorty hrozí teroristické útoky. „MZV doporučuje cestovat do Egypta, s výjimkou rudomořských letovisek a významných staroegyptských památek, pouze v odůvodněných případech (obchod, studium).“

Jan Papež také podotkl, že nějaké dramatické zásahy do cen zájezdů cestovní kanceláře neplánují a ani nemohou. „Změnit ceny zájezdů směrem dolů jde jen těžko. Kdo se o to pokusí, v podstatě dotuje cestu klienta a to určitě není dlouhodobě udržitelná věc,“ dodal Papež.

Čtěte také: Vyhýbejte se v Tunisku tržištím a barům, varuje české turisty MZV

Opusťte Tunisko, hrozí tam útok, vyzvala turisty Británie

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články