Do Libanonu odletěl speciál. Bez Fajáda, ale s Šlachtou

Pětice zadržováných v Libanonu

Do Libanonu odletěl speciál. Bez Fajáda, ale s ŠlachtouAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ve středu ve 14 hodin odletěl do Libanonu z letiště v pražských Kbelích vládní airbus, který má odtamtud přivézt pětici propuštěných Čechů. Po sedm měsíců nezvěstní muži by se domů mohli vrátit ještě dnes nebo ve čtvrtek. Na palubě speciálu jsou zdravotníci, policisté a také Robert Šlachta, ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Libanonec Alí Fajád, o kterého údajně v celé kauze šlo, však byl ještě po 17. hodině ve vazební věznici v Praze.

Propuštění Čechů je podle libanonských a některých českých médií diplomatickým obchodem v podobě jejich výměny právě za údajného pracovníka libanonských tajných služeb Alího Fajáda drženého v pankrácké věznici.

Advokát Alí Fajáda Vladimír Řičica dnes ČTK řekl, že zatím nemá on ani jeho klient žádné oficiální rozhodnutí, na jehož základě by měl být Fajád propuštěn. Média spekulují o tom, že Fajád je součástí výměny za pět unesených českých občanů. České úřady informace o výměně unesených za Fajáda nekomentují. Advokát uvedl, že se s Fajádem viděl kolem 17:00 ve vazební věznici. „Není v letadle,“ zdůraznil Řičica. Oba prý od úřadů nemají žádné informace a sledují pouze zprávy z médií.

Alí Fajád je v Česku držen od dubna 2014 ve vazbě a čelí obvinění ze spolupráce s teroristy. O jeho vydání žádají Prahu Spojené státy. V polovině loňského prosince pražský vrchní soud potvrdil, že Fajád může být vydán do USA, stejně jako další dva spoluobvinění – Faouzi Jaber a Chálid Marabí. Trojice svou vinu i vydání odmítá.

Konečný souhlas s extradicí tří mužů musí vyslovit ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), kterému od poloviny prosince plyne tříměsíční lhůta pro rozhodnutí. Mužům v USA hrozí až doživotí.

Vjezd na kbelskou leteckou základnu dnes střežili příslušníci Vojenské policie vyzbrojení útočnými puškami. Obvykle přitom areál hlídají zaměstnanci Vojenských lesů a statků. Podle serveru iDNES.cz na místo kolem 12:45 dorazila dodávka a pak také superb s černými skly, přes které nebylo vidět dovnitř. Lze proto jen spekulovat, zda v některém z vozů seděl Fajád.

Na letiště přijel také Robert Šlachta, šéf protimafiánského útvaru, který vede v souvislosti se zmizením pěti Čechů trestní řízení. Česká televize uvedla, že letadlem odletěl nejen on, ale také zdravotníci, policisté a další odborníci.

Čtěte také: Žádný únos, byli hosty rozvědky. Češi padli do léčky tajných služeb

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ke spekulacím médií o výměně řekl, že Česko s teroristy neobchoduje. „Já předpokládám, když tam naše letadlo doletí dnes večer, tak si myslím, že během dneška a zítřka bychom mohli dojednat přes našeho velvyslance to, aby zadržení čeští občané byli vydáni nám a my jsme je mohli vypravit na cestu zpátky do vlasti,“ řekl šéf české diplomacie. Po návratu do vlasti Čechy čeká rutinní zdravotní prohlídka, pak by měli být propuštěni.

Kauzu odmítl komentovat také premiér Bohuslav Sobotka. „Jsem především rád, že jsou naživu, pevně věřím, že se co nejdříve vrátí do České republiky, ale musím říci, že policejní vyšetřování mi neumožňuje, abych celou otázku podrobněji komentoval,“ uvedl.

Podle médií pětice Čechů prý padla do léčky připravené libanonskou tajnou službou, která chtěla dostat z Česka Alího Fajáda. Prostředník údajně nabízel informace o Čechovi uneseném o několik měsíců dříve v Libyi. Zatímco česká civilní rozvědka údajně nabídku považovala za past, Vojenské zpravodajství poslalo do Libanonu důstojníka Martina Psíka.

Čtěte také: Výměnu pěti Čechů za Alího Fajáda prý prosadil ministr Pelikán

Civilní rozvědka prý věděla díky zprávě z ministerstva zahraničí o tom, že Libanonci českým diplomatům v Bejrútu vyhrožovali odvetou za Fajádovo zatčení. O tomtéž varování neměla tušení armádní tajná služba, ta civilní jí informaci nepředala, napsala Mladá fronta Dnes (MfD). Podle Zaorálka ale není pravda, že by libanonská strana po zadržení Fajáda vyvíjela nátlak na českého velvyslance a říkala mu, co dělat.

Alí Fajád je v Česku od dubna 2014 ve vazbě a čelí obvinění ze spolupráce s teroristy. O jeho vydání, které již povolil soud, žádají Prahu Spojené státy. České úřady domněnky o výměně nechtějí komentovat.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články