Jihomoravská ČSSD útočí na Sobotku: Volby byly debakl, opusť sněmovnu

Jihomoravská ČSSD útočí na Sobotku: Volby byly debakl, opusť sněmovnuAKTUALIZOVÁNO
Bohuslav Sobotka Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

Nové vedení jde po premiérovi

Krajská konference jihomoravské ČSSD vyzvala v sobotu v Břeclavi dosluhujícího premiéra Bohuslava Sobotku, aby rezignoval na svůj poslanecký mandát kvůli špatnému výsledku voleb, který jihomoravská ČSSD v usnesení označila za debakl. Strana ve volbách získala jen něco málo přes sedm procent a zřejmě skončí v opozici.

V usnesení, které krajská konference přijala, se přímo hovoří o volebním debaklu. Hlavní politickou odpovědnost za něj podle krajské ČSSD nese Sobotka. Text usnesení přečetl na sjezdu člen krajského výboru strany Pavel Blažík, který jej přednesl po poradě s členy brněnské městské ČSSD. „Výsledek voleb nelze označit jinak než jako debakl. Pokud sociální demokracie má pomýšlet na budoucí zlepšení, musí radikálně změnit své vystupování, svoji politiku a svoje vrcholné představitele,“ řekl novinářům na sjezdu Blažík.

Pro Sobotkovu rezignaci hlasovalo 78 zástupců jihomoravské ČSSD, proti tomuto usnesení jich bylo 33, 14 se zdrželo hlasování.

Proti tomu, aby Sobotka mandát složil, se vyjádřil místopředseda ČSSD Jan Hamáček. „Celé vedení ČSSD přijalo odpovědnost za výsledek voleb a na sjezdu odstoupí. Nevidím důvod, proč by se Bohuslav Sobotka měl vzdávat poslaneckého mandátu, který získal od voličů na jižní Moravě, neboť mimo jiné získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů v ČSSD,“ reagoval na jihomoravskou výzvu Hamáček.

V Břeclavi Sobotka, který z jižní Moravy pochází, nebyl. Podobně jako volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek nebo úřadující předseda strany Milan Chovanec. Řada ze zástupců strany to v sobotu kritizovala. „Mohli slyšet zpětnou vazbu a slyšet názory členské základny na budoucí vývoj strany,“ uvedl například bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Sám zmínil, že strana podle něj potřebuje určitý restart. On sám prý udělal tlustou čáru za svou profesionální politickou minulostí a nyní se živí něčím jiným. „Politika je mým koníčkem,“ uvedl Hašek, který před několika dny přijal pozici asistenta poslance Jiřího Běhounka, který se už přihlásil o pozici šéfa strany, jejíž celostátní vedení se bude volit zřejmě v únoru.

Nová krajská šéfka Naděžda Křemečková

Naděžda Křemečková
Naděžda Křemečková Foto:

Foto: Printscreen z ČT24

V Břeclavi neobhájil pozici krajského šéfa ČSSD Roman Hanák, který byl v minulosti spojován se Sobotkou. Uspěla proti němu Naděžda Křemečková, která je i v regionu poměrně neznámým politikem.

Dosluhující premiér Bohuslav Sobotka při nedávných volbách do Poslanecké sněmovnu v Jihomoravském kraji vedl tamní kandidátku z prvního místa a získal přes 7 tisíc preferenčních hlasů. V rámci ČSSD jich více získal pouze volební lídr a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Během sobotní konference se také vyměnil šéf jihomoravské ČSSD. Novou krajskou předsedkyní se stala brněnská zastupitelka Naděžda Křemečková. Doposud méně známá politička porazila dosavadního předsedu Romana Hanáka. Na krajské konferenci v Břeclavi získala 85 hlasů proti 52, které obdržel Hanák.

Křemečková dosud na krajské úrovni v politice působila jen jako členka krajského výboru strany. Je také brněnskou zastupitelkou a radní v Brně-Slatině. „Je tady velká chuť věci změnit, ale nemohou to být pouze slova a proklamace. Musí se to skutečně stát,“ uvedla nová krajská předsedkyně před novináři. „Vždycky je to o tom, že někdo začíná jako nová tvář, kterou nikdo nezná. I kolegyně Křemečková musí dostat šanci. Je to určitá změna v tom, že v čele krajské organizace je žena, to už tady dlouho nebylo. Uvidíme, co to bude znamenat, zda bude více razantní,“ uvedl k její volbě Hašek.

Změnu v čele jihomoravské ČSDD považuje za první a ne poslední signál, kvůli němuž si mají všichni členové ČSSD uvědomit, že změna musí nastat teď. „Nikdy jindy nemusí být už šance,“ varovala Křemečková.

Hanák vedl krajskou ČSSD dva roky od svého zvolení v Tišnově, kdy vystřídal Zdeňka Dufka, který už tehdy nekandidoval. Aktuálně je Hanák náměstkem jihomoravského hejtmana.

ČSSD chce kvůli propadu v říjnových sněmovních volbách, kde obdržela jen něco přes sedm procent hlasů, hledat nové celostátní vedení. Vybere si ho zřejmě na mimořádném únorovém sjezdu. Ke kandidatuře do čela strany už se přihlásil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Chce ale, aby dostali prostor i výrazní členové strany, kteří byli v poslední době odsunuti do pozadí, jako někdejší hejtmani Jiří Zimola a Hašek či bývalý předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc. Hašek ani Tejc se prý ovšem do vrcholných stranických funkcí vracet nehodlají.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: ČSSD vyloučila aktivistu Patočku. Premiér Sobotka je proti, mluví o bolševizaci

Zklamání, říká šéf ČSSD Sobotka. Kalousek zváží konec v čele TOP 09

Související články