Sýkora (Wood & Co.): Akcie a reality budou v kurzu

INVESTICE

Sýkora (Wood & Co.): Akcie a reality budou v kurzuROZHOVOR 3
Ekonomika
  • Radim Krejčí
' alt="Radim Krejčí" />
Sdílet:

Jaká je budoucnost pražské burzy? Měl by stát podporovat kapitálový trh? Půjde sama Wood & Co. na burzu? V rozhovoru pro Roklen24.cz odpovídá nejen na tyto otázky Jan Sýkora, předseda představenstva a spolumajitel největší středoevropské privátní investiční banky Wood & Company.

Jaká je podle Vás budoucnost pražské burzy?

Já jsem nenapravitelný optimista. Dnes tu máme jen pár titulů, u některých přitom navíc hrozí delisting...

… myslíte si, že PPF stáhne O2 z burzy?

V nejbližší době asi ne, ale jakmile to pro ně začne být výhodné, podle toho, jak se bude ta investice vyvíjet a jaké budou jejich plány, bude to asi krok, který budou chtít udělat...

...ať už s Telefónikou nebo bez ní, ten trh je prostě malinkatý. Co se může stát, jednak mohou přijít infrastrukturní změny, kdy se středoevropské, resp. východoevropské burzy (Praha, Varšava, Vídeň až třeba po Atény) spojí do jedné obchodní platformy, což by dávalo smysl z hlediska synergií či efektivity. Druhá věc je, co se bude dít s trhy. Jak už jsem řekl, úroky na nule, dluhopisy na nule, lidé budou hledat, jak zhodnocovat své prostředky. Akcie a nemovitosti budou na pořadu dne. Na burzu mohou přijít nové zajímavé tituly.

Třetí věc. Za posledních 20 let stát hleděl na kapitálový trh jako na Popelku, spíše záporná podpora kapitálovému trhu, a myslím si, že si stát může říct, že nyní je čas jít na burzu. Už jsme od ministra financí Andreje Babiše slyšeli prohlášení, že si dovede představit umístit na burzu část Českého aeroholdingu, máme tu Českou poštu, či podobně jako v Polsku může být vytvořen určitý státní nemovitostní fond s komerčním managementem a listingem na burze. Dobře monetizovat by se dala řada infrastrukturních projektů, například České dráhy mohou vyčlenit „železo“ do entity s garantovaným příjmem z nájemného, který se dá opět zalistovat. Státní podniky tak mohou získat finanční zdroje.

Dovedu si představit, že tento trend může nastat.

Chystá Wood & Co. nějaké nové IPO v nejbližší době na pražské burze?

My pracujeme na řadě transakcí, ale spíše jde o regionální záležitosti. K pražské burze to nemohu komentovat.

Co třeba Agrofert?

Tak nemusí to být jen Agrofert. V ČR je řada velice úspěšných firem, ve kterých si akcionáři mohou říct, že je atraktivní jít na burzu a monetizovat nějakou hodnotu, aniž by při dobrém managementu bylo nutné se plně vzdávat kontroly. Nemusí jít přece stále jen o prodeje strategickým investorům a private equity fondům.

A důvody pro vstup na burzu nemusí být jen finanční. Taková Zentiva zjistila, že to, že byli „public“, mělo pro ně obrovskou mediální a PR hodnotu, „brand recognition“, které zafungovalo.

A Wood & Co. neuvažuje o vstupu na burzu?

V tuto chvíli je něco takového podle mého názoru předčasné. Navíc naše výnosy jsou ovlivněné cyklickým charakterem našeho odvětví. Nejsem si jist, že obchodník nebo investiční banka je vhodný kandidát pro to, být obchodován na burze. Je lépe mít na burze firmy, které jsou výnosově stabilní, mají produkt.

Dobře, otázku ještě modifikuji. Uvažujete o osobním exitu z Wood & Co.? Vlastně již dvakrát se Vám odchod ze společnosti podařil.

O exitu teď rozhodně neuvažujeme. Nás baví to, co děláme. Je to takový lifestylový byznys. S partnery neuvažujeme, že budeme dělat něco jiného. Wood & Co. je pro nás platforma i pro další investiční aktivity, kde fungujeme jako investor nebo co-investor.

Celý rozhovor s Janem Sýkorou čtěte na vznikajícím finančním a ekonomickém portálu Roklen24.cz. Co s trhy na maximech? Dočkáme se zajímavých IPO? Co si Jan Sýkora myslí o intervenci ČNB i tuzemské politice? I to se dočtete na Roklen24.cz.

Jan Sýkora

Ve Wood & Company strávil celou svou kariéru, společnost pomáhal od roku 1994 budovat jejímu zakladateli Angličanu Richardu Woodovi, někdejšímu derivátovému obchodníkovi v Salomon Brothers. V roce 2001 ji s partnery Andreou Ferancovou (nyní Bartoňovou), Vladimírem Jarošem a Lubomírem Šoltýsem od Wooda koupili. Poté v roce 2006 půlku prodali islandské investiční bance Straumur-Burdaras, aby ji po znárodnění banky koupili v roce 2009 zpět. Andrea Ferancová loni svým třem kolegům svůj podíl prodala a „Woody“ opustila.

Wood & Company má silné postavení v středoevropském regionu, v Česku tvoří její akciové obchody třetinu veškerého trhu. Napřímo obchoduje na 11 burzách nejen ve středoevropském regionu od Frankfurtu po Budapešť, ale také v Dubaji, Řecku a Turecku. Podstatnou část jejího byznysu tvoří asset management nebo poradenství při privatizacích, fúzích, akvizicích či IPO.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz