„Parkové muzeum“ připomíná historické události pražských Modřan

„Parkové muzeum“  připomíná historické události pražských ModřanNOVÉ
Parkové muzeum v Modřanech Foto:

FOTO: Skanska

Ekonomika

Parkový projekt v Praze

Echo24

Unikátní projekt Parkového muzea, který staví skandinávská společnost Skanska v těsném sousedství bytových domů „U cukrovaru“, odkazuje na dlouhou historii pražských Modřan. Dvě desítky objektů popisují oblast i její historické události od doby bronzové po industrializaci v 19. století.

Stejně jako jsou názvy nových domů pojmenované po slavných cukrovarnických výrobcích (Hübnerky, Elča a Rarach), prvky v parkovém muzeu chtějí návštěvníkům připomenout bohatou historii Modřan. Osmnáct výtvarných realizací znázorňuje stejný počet zlomových momentů lokality i jejího blízkého okolí.

Jednotlivé prvky parku, poeticky nazvané „atmosféry“, jsou doplněny informačními tabulemi s popisem daného motivu nebo události. Ty se zaobírají územím Modřan ještě za doby bronzové, prvních Keltů i modřanských osad za vlády Fridricha Barbarosy v raném středověku.

Připomínají také rok 1757, kdy pruské oddíly obléhaly Prahu, nebo se jednoduše věnují překotné industrializaci Modřan v 2. polovině 19. století i jejich přírodnímu bohatství.

„Průchod skrz parkové muzeum se podobá bonboniéře. Za každým rohem na vás čeká jiný zážitek, jiná atmosféra a jiná emoce. Pro lidi, kteří někam spěchají, to může být únavné. Jestli na někoho náš park zapomíná, tak na ty, kteří žijí neustále ve spěchu,“ doplňuje architekt Matěj Görner, který společně s Tomášem Legnerem a Matějem Jakoubkem vytvořil koncepci parkového muzea.

Čtěte také: Ceny nových bytů v Praze meziročně vzrostly o 23 procent

Související články