Ceny nových bytů v Praze meziročně vzrostly o 23 procent

Ceny nových bytů v Praze meziročně vzrostly o 23 procentNOVÉ
Ekonomika

Ceny bytů

O 23 procent zdražily meziročně na konci dubna nové byty v Praze a průměrná cena za metr čtvereční vzrostla na 90 400 Kč. V Praze je nejméně volných bytů za poslední čtyři roky. Vychází to z údajů poradenské společnosti Deloitte.

Nejvíce nových bytů (téměř pětinu) prodala developerská společnost Central Group, další v pořadí jsou Finep, AFI a Penta Investments. Celkově developeři prodali v Praze 1013 bytů a počet volných bytů klesl o  čtvrtinu. „Aktuálně je v nabídce developerů v celé Praze pouze 738 dokončených bytů. Dalších 2000 bytů je rozestavěných s dokončením do jednoho až dvou let. Odhadem za dva roky bude dokončeno dalších 1337 bytů, které jsou ale zatím pouze na papíře,“ řekl ČTK jednatel portálu Cenová mapa Milan Roček.

Za hlavní důvod růstu cen považuje Roček fakt, že v poslední době vzniká více menších projektů v centru a města a málo velkých projektů na perifériích, kde jsou byty levnější. Levné byty podle něj také rychleji z trhu mizí, zatímco drahé byty na něm zůstávají.

Míst k bydlení v Praze ubývá i přesto že meziročně klesla poptávka po bytech o 20 procent. „Doposud byly jarní měsíce pro developery hlavní sezonou. Letos se jich prodalo nejméně za poslední roky,“ vysvětlil ČTK manažer Deloitte Petr Hána.

Už minulé úterý upozornila na ceny bytů v České republice ČNB ve své zprávě o finanční stabilitě. Z té vyplývá, že ceny bytů v minulém roce překročily svá maxima a nyní jsou mírně nadhodnoceny, kvůli čemuž je růst cen nejrychlejší v EU.

 

Související články