Agent Psík jel do Libanonu pro informace o únosu Čecha v Libyi

KAUZA UNESENÝCH ČECHŮ V LIBANONU

Agent Psík jel do Libanonu pro informace o únosu Čecha v LibyiNOVÉ
Pětice unesených Čechů v Libanonu. Foto: Foto: Reprofoto ČT24
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Příslušník Vojenského zpravodajství Martin Psík z pětice unesených Čechů jel do Libanonu pro informace o českém občanovi dříve uneseném v Libyi. V rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN) to uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). O roli agenta dosud jen spekulovala média, ani ředitel rozvědky Jan Beroun nechtěl Psíkův úkol kvůli utajení upřesnit. Pětice Čechů zmizela v Libanonu loni v červenci a v pátek se vrátila do Česka.

Agent armádní rozvědky odcestoval loni do Libanonu ve skupině se dvěma novináři jindřichohradecké televize, advokátem a tlumočníkem. „Na začátku byla snaha pomoci našemu kuchaři v Libyi. Dnes mnoho takzvaných chytráků říká, že to bylo hloupé a naivní. Neměl krytí, a proto se napojil na skupinu s tím, že to bude obratnější,“ řekl HN k úkolu Psíka Stropnický. Zmíněný kuchař byl unesen v Libyi loni v březnu, o jeho osudu se zatím neobjevily žádné zprávy.

Ředitel armádní rozvědky přitom ve čtvrtek roli Psíka novinářům odmítl upřesnit. „Hlásíme se k panu Psíkovi, další informace nebudu poskytovat,“ řekl jen. Ani premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nic bližšího neřekl, médiím pouze oznámil, že se musí důvod cesty pětice do Libanonu vyšetřit.

Čtěte také: Česko propustilo Fajáda, velvyslanectví USA je v šoku

Nabídka informací o Čechovi z Libye byla podle médií jen léčkou libanonské tajné služby, která chtěla za pětici Čechů dostat údajně svého pracovníka Alího Fajáda. Ten byl držen v Česku, o jeho vydání žádaly USA. Ve čtvrtek byl na základě rozhodnutí pražského soudu propuštěn z vazby, když ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nepovolil Fajádovo vydání do USA. Podle advokáta Vladimíra Řičici již zřejmě Fajád odletěl do Libanonu.

Pelikán odmítl potvrdit, že propuštění Fajáda souvisí s propuštěním pěti Čechů. Stropnický ale v části rozhovoru pro HN uvedl, že podmínkou propuštění Čechů bylo, aby se Fajád nedostal do rukou vyšetřovatelů z USA. Později v tiskovém sdělení napsal, že jeho vyjádření pro HN „bylo uvedeno v širším kontextu souvislostí, které jsou pro tento případ důležité“.

„Jedna publikovaná věta je příliš zjednodušující a nepopisuje komplexně složitou podstatu kauzy. Chci plně podpořit vyjádření ministra zahraničních věcí (Lubomíra Zaorálka z ČSSD), že vláda s teroristy nevyjednává,“ uvedl Stropnický.

Čtěte také: Ano, Fajád za pět Čechů, nepřímo potvrdil ministr Stropnický

Sdílet:

Hlavní zprávy

Kola se točí naprázdno

KOMENTÁŘ

Před volbami málokterý politik činí velká rozhodnutí bez zřetele na reakci veřejnosti. Takže když se ministr dopravy Kupka rozhodne oznámit tři týdny před ...

00:06

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články