1

Zdraví je naše, ne státu. Zákazy nezafungují

Témata:

Stejně jako nefunguje univerzální dieta, těžko mohou fungovat plošné zákazy. I v otázce vlastního zdraví a stravování se stáváme rukojmím státního aparátu v rukou sociálních inženýrů. Neptá se nás, nařizuje a zakazuje. Pamlsková vyhláška, absurdně pojatý zákaz kouření či kontroly, čím topí domácnosti, jsou toho posledními příklady.

Už dnes se jednou za čas objevují návrhy na zdanění „nezdravých“ potravin. Teď k nim přibyla i oprávnění pro různé instituce nahlížet do osobních zdravotních údajů. Otázkou pak je, jestli naše zdraví patří nám, nebo státu.

Nejsme v tom sami, různá omezení ve jménu dobra páchají i ostatní státy. Fakt, že taková cesta nikam nevede, si ověřilo Dánsko, které zavedenou daň na „nezdravé“ potraviny zrušilo už po roce. Důvod? Dánští občané sebou nenechali manipulovat a začali jezdit nakupovat oblíbené (a samozřejmě tučné a sladké potraviny do Německa. Názorná ukázka, že vynucené sociálně-inženýrské experimenty nefungují! Naši sociální inženýři však zůstávají nepoučeni, nevidí, neslyší a dál zavádí opatření, která z nás dělají bezmocné loutky.

Zmíněná pamlsková vyhláška je ukázkou, jak se opět pravá ruka s levou minuly. Kvůli přísným požadavkům na zdravé potraviny de facto likviduje v mnoha školách prodej z automatů a v bufetech, což ovšem nezabrání tomu, aby si děti buď z domova přinesly, nebo po cestě do školy koupily to, co prostě samy chtějí. Na druhé straně vyhláška ohrožuje samotný vládní program: mléko do škol. Na straně třetí pak přinesla uzavírání mnohých školních bufetů.

Státní paternalismus se projevil i při změně nakládání s citlivými daty o našem zdraví. Přes tzv. Národní kontaktní místo pro elektronické zdravotnictví, jehož pravidla určuje Evropská komise, budou oprávněnými osobami, které mohou nahlížet do zdravotnické databáze, nikoli striktně určené a zdravotně vzdělané fyzické osoby, ale přímo celé instituce (kde není jasné, kdo s daty bude nakládat a jak).

Elektronizace státní správy je jistě fajn a je potřeba, v mnoha směrech je a bude skutečným ulehčením, ale musí mít svá jasně určená pravidla. Obzvlášť, jedná-li se o tak choulostivé věci jako informace o našem zdraví. Možnost mít v naléhavých případech k dispozici zdravotní stav pacienta je pro ošetřující lékaře určitě potřebná.

Avšak občan by měl dopředu dávat souhlas s nahlížením do jeho spisu a mít zpětnou kontrolu nad tím, kdo a kdy do jeho údajů nahlížel. Není přijatelné, aby oprávnění k soukromým datům měla vágně definovaná instituce bez určení, kdo konkrétně s nimi dál může pracovat, a zda ten někdo nese také zodpovědnost za nakládání s osobními daty. Stejně jako není přijatelné, aby stát pod rouškou „péče“ o občanovo blaho, se tvářil jako majitel našeho zdraví.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.