Boj o poštu. Babiš s Chovancem si to rozdávají na Twitteru

Boj o poštu. Babiš s Chovancem si to rozdávají na TwitteruAKTUALIZOVÁNO
Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Foto: Jan Zatorsky, ECHO24.cz
Domov

BITVA O STAMILIONY Z ROZPOČTU

Jan Kálal

Před mimořádným jednáním vlády houstne v Sobotkově týmu atmosféra. Ministři se mají ve středu večer sejít nad novelou poštovního zákona. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) a šéf resortu vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se předtím rozhodli poměřit své argumenty na sociální síti Twitter. Babiš tu vysvětluje, proč odmítá České poště umožnit krytí ztrát ze státního rozpočtu. Chovanec zase naznačuje, že se předseda ANO snaží ohýbat české právo.

Novela poštovního zákona už dvakrát na vládě narazila na Babišův odpor. Zmizela z programu zasedání kabinetu minulou středu i toto pondělí, aby se jí ministři věnovali zvlášť ještě ve středu večer. Po zasedání sněmovny. Jenže ani teď oba klíčoví aktéři sporu, Babiš a Chovanec, nemluví ve shodě.

Vicepremiér poslal ministrovi vnitra v noci na pondělí pětici otázek, na které požadoval dodatečnou odpověď. Kromě role šéfky TV Barrandov Marcely Hrdé ve strukturách státního podniku se zajímal o hospodaření České pošty i její aktuální marketingové a IT smlouvy. Výsledek ho neuspokojil.

Čtěte také: ČSSD a ANO změří síly. Kvůli stamilionům pro poštu

Babiš řeší střet zájmů. U šéfky TV Barrandov

„Ředitel pošty mi řekl, že mi detaily smluv na marketingové poradenství a IT za roky 2014-2015 nedá. Asi o ně požádám podle 106 nebo mě možná ANO navrhne do dozorčí rady České pošty,“ napsal Babiš v redukovaném tvaru na Twitter. Odkázal se tak na zákon o svobodném přístupu k informacím, podle kterého se například novináři dotazují na údaje, o které se úředníci nechtějí podělit. Na Českou poštu se nicméně tato norma nevztahuje.

Šéf hnutí ANO zároveň zmínil, že k dotaci pro poštu ze státního rozpočtu letos nevidí důvod. „Česká pošta na účtě dvě miliardy, v prvním kvartálu zisk 150 milionů,“ všiml si Babiš. Podle něj tak není možné poměřovat poštu s jiným výrazně dotovaným státním podnikem, Českými drahami, které mají dluh 29 miliard korun.

Chovanec: Babiš do pošty? Ano, ale musí z vlády

Právě o příměr mezi poštou a drahami se přitom mimo jiné opíral Chovanec. „Česká pošta se uchází o dotaci na ztrátovou veřejnou službu o velikosti cca 1,5 miliardy na celou Českou republiku. České dráhy, státní podnik, který je v gesci ministra pod hnutím ANO, dostává v současné době dotaci 12 miliard korun,“ argumentoval v pondělí.

Ve středu pak ministr vnitra na Twitter napsal: „Jediný, kdo dle zákona může za hnutí ANO požadovat detaily obchodních vztahů České pošty, je člen dozorčí rady. Dodnes tak neučinil.“ Babiš proto nyní uvažuje, že v dozorčí radě státního podniku zasedne sám, aby poště „viděl do karet“. K tomu nicméně Chovanec poznamenal, že by předseda ANO musel nejdřív odejít z vlády.

Nad diskusí na Twitteru a Babišovými argumenty si už jenom povzdechl místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). „Nejhorší je zjednodušování složitých témat, které pomíjejí důležité skutečnosti,“ uvedl.

O možné kompenzaci za ztrátové doručování listovních zásilek, balíků nebo převody peněz poštovními poukázkami je předseda hnutí ANO ochotný bavit se nejdřív od příštího roku. Poštovní novelu zkoušela v úterý večer řešit i koaliční rada. Bezvýsledně.