Praha chce vycouvat ze stavby výstředního domu

Praha chce vycouvat ze stavby výstředního domuNOVÉ
Bytový dům U Milosrdných Foto: Vizualizace: Zdeněk Fránek, Franekarchitects.cz
Domov

FACKA STARÉ PRAZE?

Jan Kálal

Náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický (SZ) hledá cestu, jak zastavit stavbu moderního bytového domu vedle Anežského kláštera. Takzvaný Maršmeloun podle něj neodpovídají projektu, který byl závaznou součástí původní smlouvy mezi Prahou a developerem. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) ale upozorňuje, že politici teď musí postupovat v souladu se zákonem a nechat věc stavebnímu úřadu. O výstavbě by podle Lomeckého mělo být jasno do června.

Společnost Praga Progetti e Investimenti plánuje postavit bytový dům na křižovatce ulic Kozí a U Milosrdných. Projekt architekta Zdeňka Fránka teď budí emoce už i v nejvyšších patrech pražské politiky. Masivní a pestrobarevnou budovu s okny stylizovanými do tvaru obličejů chce ještě zarazit primátorčin náměstek Stropnický a spolu s ním i pražský radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL). Oba podpořili demonstraci, která proti výstavbě proběhla ve středu před radnicí Prahy 1.

Čtěte také: Facka staré Praze? U Anežského kláštera vyroste bytovka

„Projektová dokumentace, která tvoří závaznou přílohu smlouvy mezi hlavním městem Prahou a investorem, prezentovala zcela odlišný objekt, než ten, který dnes vidíme na vizualizacích,“ tvrdí Stropnický s odkazem na předkupní dokument z roku 2007. „V současné době nechávám prověřit zda tímto smlouva s investorem nebyla porušena; byl by to totiž jasný impulz k odstoupení od smlouvy ze strany magistrátu hlavního města Prahy,“ připojil.

Podívejte se: Smlouva o budoucí kupní smlouvě

Bytovka má vyrůst na místě stávajícího parkoviště za Anežským klášterem a pražští zelení upozorňují, že téměř všechny má dosud v majetku městu. Investor se k nim má dostat právě až nyní a podle Stropnického je tak teoreticky možné developera v jeho plánech zarazit.

„Chci se vyhnout polemice, jestli se mi to líbí, nebo nelíbí. Respektuji orgán, který je k tomu určen,“ zmínil Lomecký a dodal: „Rozhodnuto bude do dvou měsíců. Předpokládám, že červen je nejzazší termín.“

Starosta Prahy 1 ale míní, že politici by se teď měli už od věci držet stranou a respektovat zákonné postupy. „Bytový dům tady historicky byl. Podmínka byla, aby nový byl ve stejné kubatuře, výšce a rozměru. Investor říká, že to tak je,“ uvedl Lomecký pro deník ECHO24.cz. Rozhodující teď podle něj bude stanovisko stavebního úřadu, které zase závisí mimo jiné na rozhodnutí magistrátních památkářů.

„Chci se vyhnout polemice, jestli se mi to líbí, nebo nelíbí. Respektuji orgán, který je k tomu určen,“ zmínil Lomecký a dodal: „Rozhodnuto bude do dvou měsíců. Předpokládám, že červen je nejzazší termín.“ Praha 1 ve svém stanovisku pro stavební úřad podle starosty dala s projektem souhlas pod podmínkou, že „bude dodrženo rozhodnutí odboru památkové péče pražského magistrátu z 12. prosince 2014“.

Starosta nechápe prostest magistrátního radního

Lomecký zároveň zkritizoval Wolfa, který má na magistrátu jako radní pro kulturu památkovou péči ve své gesci. „Přijde mi strašně úsměvné, když jeho podřízený útvar vydal rozhodnutí v době, kdy byl ve funkci. A pak se dozvídám, že stejný pan radní jde protestovat před radnici Prahy 1,“ prohlásil.

Projekt domu byl předmětem několika sporů už dříve. Ve fázi územního řízení se ho snažila zarazit Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví, ale neuspěla. Stavba počítá s tím, že v podzemí bude parkoviště pro 36 aut a technické zázemí, přízemí bude místem pro obchody a v pěti patrech jsou plánované byty.