Facka staré Praze? U Anežského kláštera vyroste bytovka

Patří do starého centra?

Facka staré Praze? U Anežského kláštera vyroste bytovkaAKTUALIZOVÁNO
Bytový dům U Milosrdných Foto: Vizualizace: Zdeněk Fránek, Franekarchitects.cz
2
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Na pražském Starém Městě vzniká nová hypermoderní budova. Bytový dům U Milosrdných se šesti nadzemními a jedním podzemním podlažím má vyrůst hned vedle Kláštera sv. Anežky České. Projekt architekta Zdeňka Fránka, který se výraznými barvami i tvary na první pohled odlišuje od historické zástavby, je teď ve fázi stavebního řízení.

Masivní budova má okna stylizovaná do tvarů obličejů, které podtrhuje bílá, lososová, růžová a tmavě šedá barva. Co na laika působí na první pohled jako nevkus, má u odborníků zastání.

„Je to zajímavý dům a Fránek je vynikající architekt, jeden z nejlepších, co u nás jsou. Dostal řadu ocenění za své stavby,“ řekl deníku ECHO24.cz historik architektury Zdeněk Lukeš. A fasáda z obličejů? „Krásný nápad. Nevidím na tom nic špatného. Pokud respektuje měřítko okolní zástavby, tak proč ne. Nemůžeme se neustále klepat před novou architekturou a dělat jenom napodobeniny,“ soudí Lukeš.

Společnost Praga Progetti e Investimenti plánuje postavit moderní bytový dům na křižovatce ulic Kozí a U Milosrdných. V podzemí domu má vzniknout parkoviště pro 36 aut a technické zázemí, přízemí bude místem pro obchody a v pěti patrech jsou plánované byty. Uvádí to úřední deska Prahy 1. Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví se stavbu snažila zarazit už ve fázi územního řízení, ale neuspěla.

Proti novému bytovému domu se zkoušela postavit i jedna z místních obyvatelek. Stavební odbor pražského magistrátu ale před dvěma lety jakékoli námitky Marie Formánkové zamítl.

Architekt: Je to zhmotnění pověstí o Golemovi

Architekt Fránek mohutnost stavby obhajuje zhmotněním pověstí o Golemovi. Podle kritiků návrhu ale budova nerespektuje svoje okolí a zmínkami o Golemovi to neobhájí. Novostavba má mimo jiné proniknout i do areálu kláštera a dostat se deset metrů za stávající ohradní zeď.

Proti novému bytovému domu se zkoušela postavit i jedna z místních obyvatelek. Stavební odbor pražského magistrátu ale před dvěma lety jakékoli námitky Marie Formánkové zamítl. Stěžovatelce, která sama bydlí v ulici U Milosrdných, se nelíbilo například to, že jí nová výstavba sníží pohodu bydlení kvůli nedodrženým minimálním odstupům od dalších budov. A nebo že se jí zhorší přísun světla do bytu.

Stížnost na horší pohodu bydlení magistrát zamítl

„V této uvedené námitce odvolatelka neuvedla, v čem spatřuje konkrétně zhoršení kvality pohody bydlení. Proto se nelze k takto uvedené námitce konkrétně vyjádřit. Obecně lze pouze konstatovat, že pohoda bydlení ve vyhlášce o obecných technických požadavcích na výstavbu ani jiných právních předpisech není definována,“ uvedla v únoru 2013 ředitelka stavebního odboru Ivana Jakoubková.

„Je zcela logické, že v souvislosti se zástavbou daného volného pozemku dojde ke zhoršení denního osvětlení v sousedních nemovitostech, studií však bylo doloženo, že normové hodnoty jsou dodrženy,“ tvrdil tehdy pražský magistrát.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články