Babiš chystá výměnu náměstků. Tlačí ho státní služba

Babiš chystá rošádu

Babiš chystá výměnu náměstků. Tlačí ho státní službaNOVÉ
1. náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht (vpravo) před novináři s vicepremiérem Andrejem Babišem Foto: Foto: Jan Zatorsky, ECHO24.cz
Domov

Jan Kálal

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) plánuje na resortu financí velký jarní úklid. O posty mají podle informací deníku ECHO24.cz přijít náměstci Lukáš Wagenknecht a Simona Hornochová, další působení nemá jisté ani Jan Gregor. Důvody změn? Slabé nasazení a ztráta důvěry. Pro Babiše je přitom klíčový termín 1. července, kdy stávající náměstky na ministerstvu opevní služební zákon.

O napjaté atmosféře na ministerstvu financí informoval deník ECHO24.cz už začátkem března. Wagenknecht a Hornochová tehdy pohrozili Babišovi rezignací kvůli nově zaváděnému systému na elektronickou evidenci tržeb. Ministr je předtím kritizoval za to, že se nestraníci v jeho týmu za věc dostatečně nepostavili. Wagenknecht navíc odmítl podepsat zakázku pro firmu BDO IT, které chtěli úředníci ministerstva bez soutěže svěřit dvousettisícovou zakázku na supervizi budování systému.

Čtěte také: Konflikt na financích. Dva Babišovi náměstci hrozí odchodem

„Je to samozřejmě lež,“ kontroval tehdy Babiš. A oficiální dementi připojil i tiskový aparát jeho resortu, podle kterého byla zpráva „další ze série účelově zavádějících informací“. Jenže nyní deník ECHO24.cz získal o dění na ministerstvu financí další podrobnosti. Kromě potvrzení pravdivosti původních informací je jejich součástí i vykreslení situace jednotlivých náměstků.

Vyždímaný Wagenknecht

Lukáš Wagenknecht nastupoval na ministerstvo financí jako Babišova pravá ruka. Média zásoboval fotografiemi přeplněného skladu s notebooky nebo zprávami o stovkách nepotřebných tiskáren. Byl také hybnou silou úvodního auditu v resortech, které ve vládě vede hnutí ANO. Jenže zápal pro práci nestačí a Babiš má nyní pocit, že Wagenknecht nezvládl dostatečně rychle přípravu klíčových legislativních norem.

Aktuální plán podle informací deníku ECHO24.cz počítá s tím, že „vyždímaného“ Wagenknechta čeká přesun na pražský magistrát. Tady by měl primátorce Adrianě Krnáčové (ANO) pomoci se starostí o městský majetek. „Nevím o žádném nesplněném termínu a na hodnocení mojí práce se musíte zeptat pana ministra,“ zmínil v reakci Wagenknecht.

Pomalá Hornochová

Zatímco u Wagenknechta Babiš cítí určitou vděčnost za odvedenou práci, v případě Simony Hornochové se žádnými city netrápí. Daňová poradkyně, která na ministerstvo přišla ze společnosti Ernst & Young, ministra svým výkonem zdaleka nepřesvědčila.

Hornochová má jako náměstkyně na starost sekci daní a cel a právě kvůli kulhajícímu daňovému výběru Babiš čelí kritice nejen od opozice, ale i od koaličních partnerů v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Sociální demokraté přitom dávají šéfovi ANO najevo, že pokud nevybere dost na stávajících daních, bude muset kývnout na jejich zvýšení například u firem. „Vy máte lepší vždycky lepší zprávy než já, to se musíte ptát jinde,“ reagovala na otázky ohledně svého setrvání ve funkci Hornochová.

Babiše pro výměny v týmu jeho nejbližších spolupracovníků nyní tlačí čas. Pokud chce na místa svých náměstků dostat lidi, se kterými bude v následujících letech vlády spokojenější, má na to poslední tři měsíce.

Příliš sdílný Gregor

Problém má Babiš i s náměstkem pro státní rozpočet Janem Gregorem. Ne snad, že by pracoval pomalu nebo špatně. Jenže má příliš dobré vazby s ministrovým předchůdcem Miroslavem Kalouskem (TOP 09). S Babišovým úhlavním sokem se měl podělit například o informace ze státního rozpočtu ještě předtím, než byly veřejně známé.

Gregor připojil na dotazy deníku ECHO24.cz následující odpověď: „S panem ministrem jsem téměř v každodenním kontaktu s rozpočtovou problematikou, zastupuji za něj na vládě, ve výborech parlamentu či tripartitě. Žádné zásadní výhrady jsem nezaznamenal. Jsem připraven na ministerstvu financí pokračovat, v každém případě je mé pokračování plně v rukou pana ministra, musíte se tedy zeptat jeho.“

Babiše pro výměny v týmu jeho nejbližších spolupracovníků nyní tlačí čas. Pokud chce na místa svých náměstků dostat lidi, se kterými bude v následujících letech vlády spokojenější, má na to poslední tři měsíce. Zatím může ministr financí provést změnu obratem. K 1. červenci ale začne účinkovat služební zákon, který úředníky na jejich postech před ministerskými zásahy ochrání.

Na dotazy ohledně chystaných změn na ministerstvu Babiš nereagoval.