Konflikt na financích. Dva Babišovi náměstci hrozí odchodem

První oběti online tržeb?

Konflikt na financích. Dva Babišovi náměstci hrozí odchodemEXKLUZIVNĚ
Andrej Babiš a Lukáš Wagenknecht Foto: FOTO: Jan Zatorsky
Domov

Echo24

Před koncem svého angažmá na ministerstvu financí jsou podle informací deníku ECHO24.cz dva náměstci: Simona Hornochová a Lukáš Wagenknecht. Pevnou pozici na ministerstvu ztratili kvůli konfliktům se svým šéfem Andrejem Babišem (ANO), který je na úřad před rokem přivedl. Ministr financí se vůči těmto informacím deníku Echo24.cz ohradil, redakce si však za svou zprávou stojí.

V obou případech je věcným důvodem sporu systém elektronických registračních pokladen. Babiš tvrdí, že nestraničtí náměstci systém neprosazují dost razantně, a tvrdě je kritizoval. Podle zdrojů z ministerstva mu oba náměstci na oplátku nabídli rezignaci.

Elektronické pokladny si mají podle Babišových plánů od ledna 2016 pořídit všichni aktivní podnikatelé a živnostníci, aby finanční úřady mohly online kontrolovat jejich tržby.

Čtěte také: ‚Šikana a buzerace‘. Bič na živnostníky sklízí kritiku

Zavést systém pokladen podle chorvatského vzoru dostala za úkol náměstkyně Hornochová. Ministrovi se však nelíbí, že se příprava zdržuje a že v této chvíli není jisté, že systém začne skutečně v lednu 2016 fungovat. S náměstkyní se podle informací deníku ECHO24.cz kvůli údajnému zdržení poprvé dostal do konfliktu už v prosinci.

Náměstek Wagenknecht odmítl počátkem února podepsat zakázku pro firmu BDO IT, které chtěli úředníci ministerstva bez soutěže svěřit dvousettisícovou zakázku na supervizi budování systému elektronických pokladen. Wagenknecht proto odmítl dál dohlížet na ministerský IT odbor a zakázku pak musel podepsat pouze šéf odboru Miroslav Hejna.    

Čtěte také: Babiš si vybral IT odborníky, které prověřuje policie

Plán na online kontrolu živnostníků obchází zákon

Odchod obou náměstků by byl největší personální změnou na ministerstvu financí od Babišova převzetí moci v únoru 2014. Dosud totiž drží nejvlivnější posty. Wagenknecht je prvním náměstkem a jako šéf Auditního orgánu má na starost dohled nad všemi evropskými dotacemi. Hornochová měla za úkol změnit daňový systém. 

Babiš rozkol popírá, redakce si za informacemi stojí

Zpráva o rozporech na ministerstvu vyvolala značný rozruch. Ve středu dopoledne se ji snažil vyvrátit i sám Babiš.  „Je to samozřejmě lež,“ řekl Babiš ČTK. Podle ministerstva financí je tato zpráva „další ze série účelově zavádějících informací“. Redakce serveru Echo24.cz však na zveřejněných informacích trvá.
 

Čtěte také: Babiš chce snížit daně restauracím na 15 procent