Skvělý obrat. Češi srovnali ztracený zápas s Chorvatskem

EURO 2016

Skvělý obrat. Češi srovnali ztracený zápas s ChorvatskemAKTUALIZUJEME
Češi hrají s Chorvaty Foto: FOTO: Reuters
2

Česká fotbalové reprezentace hrála na Euru 2016 druhé utkání ve skupině proti Chorvatsku. Po tragickém prvním poločasu nakonec uhrála remízu 2:2. Chorvaté v prvním poločase dominovali, zatímco Češi nevystřelili ani jednou. Ale pak se vše změnilo. A Češi získali první bod. Tým ale na turnaji patrně přišel o kapitána Tomáše Rosického, který si zranil stehenní sval.

Češi před zápasem slibovali, že budou útočit, za první půlhodinu však brankáře Chorvatů Danijela Subašiče neohrozili ani jednou. Naopak Ivan Perišič překonal v 37. minutě brankáře Petra Čecha střelou na zadní tyč. Na střely vedli Chorvaté 0:9, vedli i na rohy a držení míče. Na bránu se v prvním poločase Chorvaté trefili pětkrát.

Hůře bylo Čechům od 58. minuty, kdy se trefil za Čechova záda Ivan Rakitič. Gól padl poté, co Čech nepřesně rozehrál na Hubníka. Nepřesnou přihrávku využil Rakitič, který na českého brankáře běžel sám. V 66. minutě se do obrovské šance dostal Mario Mandžukič, ale nedal.

Pak přišla naděje. První český gól na turnaji dal v 76. minutě Milan Škoda po přihrávce Tomáše Rosického. Jeho trefa znamenala snížení chorvatského náskoku. V té době chyběla do konce utkání ještě čtvrthodina. A začaly se dít věci.

V 85. minutě vylétly ze sektoru, ve kterém seděli chorvatští fanoušci, na hřiště dýmovnice a dělbuchy. Jeden z nich vybuchl v těsné blízkosti jednoho z pořadatelů. Rozhodčí poté zápas na několik minut přerušil a nebylo jasné, zda se zápas dohraje. Hráči ale dali najevo, že chtějí zápas dokončit. V chorvatském kotli dokonce zasahovali organizátoři, když se rozpoutávala bitka. To, že chorvatští fanoušci přerušili utkání, vytrhlo jejich tým z koncentrace a dovolilo českému týmu vyrovnat.

Krátce poté, co dal rozhodčí pokyn ke hře, nařídil totiž penaltu pro český tým po ruce chorvatského hráče. Tomáš Necid vyrovnal! Prokázal pevné nervy, když vyrovnal přesnou ranou pod břevno.

Český tým ke konci zápasu přišel o kapitána Tomáše Rosického, který se v 90. minutě bez cizího zavinění skácel na zem a držel se za stehno, protože si zranil sval.

„Po poločase jsme se vrátili do hry a snížili na 2:1. Zbývalo patnáct minut a Chorvaté neproměnili některé útoky. Věřil jsem, že budeme mít šanci, a jsem rád, že jsme vyrovnali. Chybou chorvatských fanoušků vypadli Chorvaté ze hry, a to nám v tu chvíli pomohlo,“ řekl po zápase brankář Petr Čech.

„Byly to dva rozdílné poločasy, v prvním jsme byli ustrašení. V druhém jsme hráli o všechno a byl to skvělý zápas. Dělali jsme obrovské chyby, ale máme dobrý bod a teď budeme hrát nádherný poslední zápas o všechno. Se mnou to nevypadá dobře, zřejmě jsem tu dohrál. Já jsem tam dnes nechal úplně všechno, ale stálo to za to. S tím dřívějším zraněním to nemá nic společného,“ sdělil kapitán českého týmu Tomáš Rosický.

Další zápas čeká českou reprezentaci v úterý od 21. hodin s Tureckem.