Brusel začal vyšetřovat Babišovo Čapí hnízdo

Dotační podvod?

Brusel začal vyšetřovat Babišovo Čapí hnízdoNOVÉ
Domov

Echo24

Evropský úřad proti podvodům zahájil oficiální vyšetřování Čapího hnízda. Brusel chce vyšetřit okolnosti, za kterých dostal Agrofert ministra financí Andreje Babiše 50 milionovou dotaci na stavbu této luxusní farmy na Benešovsku. Na základě anonymního oznámení se totiž objevily informace, že Agrofert získal peníze neoprávněně. V případě, že úřad toto podezření potvrdí, bude muset stát dotace vracet, píše deník Neovlivní.cz.

Zahájení vyšetřování potvrdil pro Neovlivní.cz přímo Evropský úřad proti podvodů, (OLAF). ,,Po předběžné analýze OLAF zahájil šetření týkající se projektu v rámci firemní skupiny Agrofert,” stojí ve stanovisku tiskového odboru OLAF. Neovlivní.cz. Jak dlouho bude vyšetřování trvat, úřad neřekl, ale podotkl, že v roce 2014 průměrná doba vyšetřování byla 21 měsíců.

OLAF prověřuje ještě druhý případ spojený s Agrofertem. V něm zkoumá podezření, že holding protlačil změnu pravidel pro čerpání dotací pro velké firmy. V tomto případě ale OLAF zatím jen řeší, zda zahájí oficiální vyšetřování.

Podezření z dotačního podvodu při výstavbě Čapího hnízda ministr financí a předseda hnutí ANO opakovaně popřel. ,,Všechno proběhlo podle pravidel, bylo to kontrolováno víckrát. Nevím, proč to stále někdo živí,” prohlásil naposledy v lednu. Jakékoli pochybení odmítá i holding Agrofert, podotýká Neovlivní.cz.

Anonymní žaloba

Anonymní podavatel poslal žalobu k rukám státní zástupkyně Lenky Bradáčové loni v listopadu. Tvrdí v něm, že se dotačního podvodu měla dopustit skupina lidí okolo společnosti Farma Čapí hnízdo a.s. Ta vznikla v několika krocích: Nejdříve převedli manažeři Agrofertu dceřinou firmu Agro ZZN Pelhřimov na akciovou společnost s anonymními akciemi. 15. února 2008 pak převzal akcie namísto Agrofertu neznámý vlastník. 20. února se firma Agro ZZN Pelhřimov přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo a o týden později požádala o padesátimilionovou dotaci.

Dotační program byl ale určený pro malé nebo středně velké podniky, které alespoň dva roky podnikají v cestovním ruchu, mají nejvýše 250 zaměstnanců a roční obrat 50 milionů eur. Je proto otázka, zda by společnost Farma Čapí hnízdo a.s. jako součást ziskového holdingu Agrofert měla na takovou dotaci nárok.

Čapí hnízdo je rozlehlá farma na Benešovsku v blízkosti hlavního tahu z Prahy na České Budějovice, která byla dokončena před čtyřmi lety. Nabízí mimo jiné reprezentativní prostory pro pořádání konferencí a společenských akcí a jeho součástí je i malá zoologická zahrada. Dominantou farmy je jízdárna právě ve tvaru obřího čapího hnízda.

Čtěte také:

Babiš vyhodil šéfa auditu. Měl kontrolovat Čapí hnízdo

Udání na Babiše aneb Kdo s čím zachází…