Třetina Velké čínské zdi rozkradena, vládá zavádí tvrdá opatření

OCHRANA KULTURNÍHO DĚDICTVÍ

Třetina Velké čínské zdi rozkradena, vládá zavádí tvrdá opatřeníNOVÉ
Velká čínská zeď. Foto: FOTO: Shutterstock.com.
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Uloupit se dá zřejmě všechno – třeba i Velká čínská zeď. Nejen Číňané si už rozkradli téměř třetinu (!) zdi a vládě došla trpělivost. Své kulturní dědictví si začne chránit. A zodpovědně. Nová strategie obrany světoznámého opevnění z dynastie Ming obsahuje pravidelné hlídky, náhodné zásahy dozorců a telefonní linku, na které mohou lidé udávat zloděje. S informací přišel čínský Xinhuanet.com.

Už před rokem v červenci CNN informovala, že se zeď rozpadá a doslova mizí před očima. Už loni bylo zjištěno, že 2 000 kilometrů zdi je pryč. Do velké míry se na škodě podílejí lidé, kteří zeď poškozují, nebo jí přímo rozkrádají. „Místní obyvatele prodávají cihly Velké čínské zdi. Jsou na nich historické rytiny,“ citovala CNN zástupce ředitele Velké čínské zdi Donga Yaohui v loňském roce. Částečně se na škodě podílejí i přírodní eroze, jako déšť, vítr či písečné bouře.

V nedávné době otřáslo čínskou veřejností video, které zveřejnila místní média. Je na něm muž, který poškozuje zeď pro své pobavení, viz níže. Právě proti takovým by měly sloužit nově zřízené hlídky a telefonní linka.

Průzkum z roku 2014 odhalil, že jen 8,2 % zdi je v dobré kondici. Oproti tomu 74,1 % je v ubohém stavu. „Na zeď dohlíží jen velmi malé množství pracovní síly. Nedostatečné k uchránění stavby,“ přiznal už tehdy Dong. Nyní dle oficiálních statistik zmizelo 30 % té části zdi, která spadá do období dynastie Ming.

Lidé kradou cihly ze zdi pro výstavbu vlastních domů, pro použití v zemědělství nebo přímo na prodej suvenýrů pro turisty. Nově zřízená bezpečnostní opatření tomu mají zamezit. Na bezpečnostní kampani participuje 15 provincií, autonomních regionů a obcí.

Čtěte také: Cenzura v Číně. Stát omezuje internetové zpravodajství

Čtěte také: Děti skončily utopené v bahně. Povodně v Číně vyhnaly miliony lidí

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články