Nejsem ve sněmovně kvůli kamarádům, říká Zlatuška

Nejsem ve sněmovně kvůli kamarádům, říká ZlatuškaROZHOVOR
Jiří Zlatuška Foto: FOTO: Youtube
Domov

Chaotické odvolávání

Filip Nachtmann

Podivnou politickou zkušenost má za sebou předseda sněmovního školského výboru Jiří Zlatuška z ANO. Jeho vlastní spolustraníci ho chtěli ve středu z vedení výboru nejdříve odvolat, když ale zjistili, že to dost dobře nejde a jejich iniciativa vyvolává spíše pobouření, raději se ho zastali. Zlatuška bere pokus o své svržení s nadhledem. Jak řekl v rozhovoru pro deník ECHO24.cz, není ve sněmovně, aby si dělal kamarády. O nepovedené výměně se jednou podle něj bude dobře vyprávět. Dnes už celou věc považuje za uzavřenou. Stačilo mu ujištění šéfa hnutí Andreje Babiše.

Máte po středečním pokusu o vaše odvolání stále pevnou pozici jako předseda školského výboru?

Pozice ve sněmovně nejsou pevné a nepevné. Jsem prostě stanoven sněmovnou jako předseda výboru. To i po středě platí. Vyměněn mohu být vždy, pokud na tom bude většinová vůle a bude zvolen někdo jiný.

Klub hnutí ANO, z něhož původně iniciativa vzešla, se vás týž večer zastal a v tajném hlasování vás v čele výboru podpořil. Neočekáváte přesto v blízké době další pokus o odvolání?

Já podle jednacího řádu být odvolán nemohu. Výbor může na písemný návrh dvou pětin svých členů zvolit nového předsedu. A pokud ho potvrdí sněmovna, jako předseda výboru bych skončil. To samozřejmě může přijít kdykoliv. Ale odvolán být nemohu. Proto se mi na tu otázku těžko odpovídá. Je to, jako bych chtěl létat jen tím, že roztáhnu ruce. Nejde to.

Neudivil vás ten amatérismus? Že kolegové ani netuší, jak udělat výměnu v čele výboru?

To ne. Jako mediální scéna je to hezké, dobrý pokus. Měl jsem z toho legraci, to je vše. Je to opravdu dobrá příhoda, dá se to pak někde vyprávět. Ale nijak mě to nezasáhlo, vůbec.

To vás nemrzelo, že s odvoláním přišla vaše stranická kolegyně Ivana Dobešová? Mluvil jste s ní o tom?

Já nejsem ve sněmovně proto, abych si tu dělal kamarády a uzavíral přátelství. Jsem tu z důvodu, abych pracoval na zlepšení situace ve školství. Už je to pro mě vyřešená záležitost, není důvod si to s nikým vyříkávat. Kdyby paní Dobešová chtěla, asi mě vyhledá. A to se nestalo. Já sám nechci žádné omluvy.

Je pravda, že dostala zadání od vedení klubu?

Nemyslím si to. Moc si vážím toho, že mě ještě večer klub v tajném hlasování podpořil. To hlasování jsem nechtěl já. Navrhoval jsem, že pokud se o mně chtějí pobavit veřejně, že odejdu. Nebylo to ale třeba.

Zazněla někdy v posledním roce z hnutí ANO kritika vaší práce jako šéfa školského výboru?

Ne. Kritizovala mě komunistická poslankyně Semelová v Haló novinách. Viděl jsem to v monitoringu. Říkala, že jsem chaotik. To mě potěšilo.

Mluvil jste o té středeční záležitosti s šéfem hnutí Andrejem Babišem?

Ano, s panem Babišem jsme o tom mluvili. Ptal jsem se ho, jestli je pravda, co píší média. Totiž že se před tím hlasováním sešel s ministrem školství Marcelem Chládkem (Zlatuška Chládka často kritizuje – pozn. red.). Jeho reakce byla zcela jednoznačná. Vysmál se tomu. To mi stačilo.

Čtěte také: Podivná hra ANO. Zlatušku odvolali, večer vrátili