1 Kritika kontrolního hlášení

Advokáti bojkotují kontrolní hlášení. Vadí jim prolomení mlčenlivosti

NOVÉ

Témata: , , , ,

Stát nemůže bez zákonného zmocnění prolamovat mlčenlivost advokátů a daňových poradců. To je hlavní argument některých advokátů, proč nepodají svá kontrolní hlášení k DPH v požadovaném rozsahu. Finanční správa evidovala do čtvrteční 16. hodiny zhruba 190 tisíc podaných hlášení, z toho více než osm tisíc bylo nevyhovujících. Kompletní čísla chce zveřejnit v pondělí.

Například Unie daňových poplatníků upozorňuje, že mlčenlivost advokátů a daňových poradců je neopominutelnou součástí práva na právní pomoc. A jako takovou ji chrání Listina základních práv a svobod.

„Kontrolní hlášení však požaduje sdělení o tom, od koho byly právní služby přijaty, případně komu byly právní služby poskytnuty, je-li alespoň jednou ze stran tohoto vztahu plátce DPH. To je důvod, proč někteří advokáti a daňoví poradci své kontrolní hlášení DPH v rozsahu požadovaném Finanční správou České republiky nepodají,“ říká ve svém prohlášení unie.

Šéf unie Ondřej Lichnovský připomíná, že povinnost mlčenlivosti může být omezena pouze zákonem. U kontrolních hlášení ale prý o jejím prolomení rozhoduje úředník či IT technik finanční správy.

„Příkaz prolomit profesní mlčenlivost nelze vydat svévolně prostřednictvím nějakého formuláře, takové omezení povinnosti mlčenlivosti musí mít jednoznačnou oporu v zákoně. Proto považujeme za povinnost každého advokáta a daňového poradce chránit právo svých klientů, a tyto údaje bez souhlasu klienta neuvést. Nedojde-li ke změně právních předpisů, já osobně v tomto rozsahu povinnost podat kontrolní hlášení bez souhlasů mých klientů dobrovolně nesplním,“ říká Lichnovský s tím, že se unie opírá o závěry Ústavního soudu.

Účetní se bojí pokut

A kritiky na kontrolní hlášení přibývá. Jak v týdnu uvedla Komora certifikovaných účetních, 90 procent jejích členů vnímá hlášení negativně. Jde podle nich o zbytečnou časovou zátěž, která se promítne do zdražení účetních služeb.

„Jedním ze zásadních důvodů negativního postoje certifikovaných účetních jsou extrémní pokuty za pozdní reakci na výzvu k odstranění pochybností, které bude finanční správa rozesílat. Ze zákona je poplatník povinen reagovat během pěti kalendářních dnů a v případě, že tuto lhůtu nesplní a reakci odešle byť jen o den později, dostane pokutu ve výši 30 tisíc korun. Tato a další sankce nejsou ani tak nástrojem v boji při odhalování daňových úniků a podvodů, ale je to spíše restrikce účetních, kteří, pokud nemají kolegu, který by je v případě přijetí výzvy v době dovolené zaskočil, nemají možnost si vzíti delší dovolenou,“ vysvětluje místopředsedkyně komory Zuzana Pšeničková a dodává: „Zákonodárci sice slibují, že dojde ke zmírnění těchto sankcí, a to i se zpětnou působností, nicméně dosud není nic uzákoněno, a proto si nemůžeme být jisti, že se tak stane a k jakému zmírnění dojde.“

Čtěte také: Kontrolní hlášení míří hlavně na živnostníky. Před podvody je ale neochrání

V souvislosti s kontrolním hlášením skutečně hrozí poplatníkům celá řada pokut. Nejnižší je tisíc korun, nejvyšší se ale může vyšplhat až na půl milionu v případech, kdy plátce závažným způsobem ztěžuje nebo maří správu daní.

Finanční správa do čtvrtečních 16 hodin evidovala zhruba 190 tisíc podaných hlášení, z toho asi 8 300 jich plátci podali ve špatném formátu a struktuře. Úřady očekávaly celkem asi 300 tisíc hlášení, kompletní údaje z historicky prvního podávání chce finanční správa zveřejnit na tiskové konferenci v pondělí.

Více čtěte: Kontrolní hlášení se musí vyplnit špatně, aby bylo dobře

Daňoví experti: Kontrolní hlášení nelze podat, je to legislativní zmetek

 


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.