V turistickém rezortu v Manile se ozvala střelba a výbuchy

Teroristický útok?

V turistickém rezortu v Manile se ozvala střelba a výbuchyVIDEO UVNITŘ
Záběr z incidentu v Manile. Foto:

Reprofoto: YouTube/Fox News

2
Svět

Echo24

Přinejmenším několik zraněných si ve čtvrtek vyžádal incident v turisty oblíbeném hotelovém komplexu Resorts World Manila ve filipínské metropoli nedaleko letiště. Svědci podle agentury Reuters slyšeli střelbu a výbuchy. Policie okolí uzavřela a podle armádního mluvčího má situaci pod kontrolou. Podle agentury AFP se k útoku v Manile přihlásila teroristická organizace Islámský stát. České ministerstvo zahraničí řeklo, že v tuto chvíli nepředpokládá, že by v areálu byli Češi.

V komplexu, ve kterém jsou kromě několika hotelů také zábavní a nákupní střediska, kasino, kina a restaurace, podle agentury DPA kolem půlnoci místního času (18:00 SELČ) začalo střílet několik lidí. Podle filipínského listu Inquirer do hotelu vtrhli maskovaní muži v černém, jeden z nich zapálil stoly v kasinu. Podle zpravodajského kanálu ANC byli útočníci dva.

„Slyšel jsem hodně, hodně výstřelů,“ uvedl Julio Silva. Na místě jsou podle dalších svědků zranění, informace o případných mrtvých zatím žádné nejsou. Mluvčí filipínské armády uvedl, že policie má situaci pod kontrolou, vojsko prý vývoj pečlivě sleduje. Stanice CNN uvedla, že byli z komplexu evakuováni hosté i zaměstnanci.

Z areálu, který stojí nedaleko vytíženého mezinárodního letiště, vychází hustý kouř. Místní hasiči podle agentury Reuters potvrdili, že hoří ve druhém patře budovy. „Žádáme o modlitby v těžkých dobách, které prožíváme,“ napsal na Twitteru komplex Resorts World.

Podle agentury AFP, která se odvolává na americkou organizaci SITE, která monitoruje činnost islamistů, se k útoku přihlásila organizace Islámský stát. Provedli ho prý „osamělí vlci“, kteří organizaci slíbili loajalitu.

„V tuto chvíli nepředpokládáme přítomnost Čechů v daném hotelovém komplexu,“ sdělila mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová. Dodala, že situace stále není zcela přehledná a ministerstvo je proto v kontaktu s českou ambasádou v Manile. V dobrovolné databázi turistů DROZD registruje ministerstvo 36 Čechů, kteří pobývají na Filipínách, sdělila Valentová.

Mluvčí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvedl na Twitteru, že je prezident o situaci na Filipínách informován. Ministerstvo zahraničí USA vyzvalo své občany, aby se oblasti kolem komplexu vyhnuli.

Filipínská armáda od začátku minulého týdne bojuje ve městě Marawi na ostrově Mindanao na jihu země s islamisty spřízněnými s organizací Islámský stát (IS). Na jihu převážně katolických Filipín bojují muslimští separatisté o autonomii už od 60. let minulého století.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Osm mrtvých po střelbě v Mississippi, podezřelý je ve vazbě