1 Dohoda o Praze

Primátorka Krnáčová, v radě usedne i Matěj Stropnický

, AKTUALIZOVÁNO

Primátorkou Prahy bude Adriana Krnáčová (ANO). Podmínečně odsouzený Karel Březina (ČSSD) v radě hlavního města nebude. Za Trojkoalici do ní usedne místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický. 

Novou pražskou primátorkou bude Adriana Krnáčová z ANO. Domluvily se na tom vyjednávací týmy budoucí koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN).

Hnutí ANO bude v radě dále zastupovat Michal Hašek, Libor Hadrava, Radek Lacko a Eva Kislingerová. Společně s nimi ve vedení města usednou Jan Wolf, Matěj Stropnický a Jana Plamínková z Trojkoalice a Petr Dolínek a Irena Ropková za ČSSD. V radě nebude pravomocně odsouzený zastupitel ČSSD Karel Březina.

Čtěte také: Není to, jako kdyby kradl na ulici, omlouvá Březinu pražský lídr ČSSD

Legislativu, protikorupční strategii a veřejnou správu bude mít na starosti budoucí primátorka Krnáčová, za majetek bude zodpovídat Michal Hašek, Hadrava bude mít v kompetenci bezpečnost. „Finance a rozpočet paní profesorka Kislingerová a zdravotnictví a bydlení připadlo Radku Lackovi,“ doplnila Krnáčová.

Za Trojkoalici usedne v radě místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický, který bude zodpovídat za územní rozvoj. Kulturu a památkovou péči bude mít na starosti předseda pražské KDU-ČSL Jan Wolf. „V pozici radní pro životní prostředí a technickou vybavenost bude Jana Plamínková,“ uvedl lídr Trojkoalice Petr Štěpánek. Sám v radě neusedne, měl by být starostou Prahy 4.

Za dopravu a evropské fondy bude zodpovídat místopředseda pražské ČSSD Petr Dolínek a za školství a sociální problematiku místostarostka Prahy 3 Irena Ropková. Třetí místo pro ČSSD zůstane zatím volné. Původně jej měl obsadit Karel Březina. Toho však ve středu soud uznal vinným kvůli podvodu v pražském dopravním podniku. Březina sám uvedl, že radním proto nebude. S konkrétním jménem toho, kdo bude radním pro sport a volný čas, přijde ČSSD až po schůzi klubu, která se bude konat v pondělí v dopoledních hodinách.

Seznam radních ještě musí projednat zastupitelské kluby koaličních stran. Jejich vyjednávací týmy se pak sejdou opět v pondělí. „Tam bychom se měli domluvit na základních principech koaliční dohody a budeme jednat o jednotlivých výborech,“ řekla Krnáčová.

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice bude mít v pětašedesátičlenném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů. Komunální volby v Praze vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů, těsně za ní s 16 křesly skončila TOP 09. Po osmi mandátech mají Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti získali stejně jako KSČM čtyři křesla. 

Čtěte také: 

Policie zabavila počítač zastupiteli Matěji Stropnickému

Zabavený počítač nesouvisí se Stropnickým, říká Marvanová

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.