Zachrání české zdravotnictví imigranti?
Lékařka Liudmyla Bratashchuková, která je původem z Ukrajiny už dva roky léčí pacienty v nemocnici v Sušici. Splnila si tím svůj sen. Stejně jako ona nachází v českém zdravotnictví uplatnění čím dál tím více cizinců.
S ohledem na časté odchody českých doktorů a sester do zahraničí jde zřejmě o jediné možné řešení, jak udržet české zdravotnictví v chodu. Má však samozřejmě i svá negativa, o nichž bude řeč. Dalším velkým problémem je podfinancovanost zdravotnictví a nízké nástupní platy. A ke zjednodušení situace nepřispívá ani fakt, že stále není přesně definováno, co je zdravotní a co sociální péče.
Jedním z těch, kteří chtějí situaci v českém zdravotnictví blíže pochopit je i kandidát na prezidenta Michal Horáček. Proto se rozhodl uspořádat veřejnou debatu na toto téma, na niž pozval odborníky z různých oblastí.
O financování českého zdravotnictví bude mluvit chirurg Pavel Pafko. Za zdravotní sestry promluví předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. O komplikacích, které způsobuje nejasná definice rozdílu mezi zdravotní a sociální péči, bude mluvit ředitelka České asociace paraplegiků Alena Jančíková. Debata se uskuteční ve čtvrtek 16. listopadu v kině Atlas od osmi hodin.
O dva dny dříve, v úterý 14., se bude konat další debata na stejném místě a ve stejný čas. Ta se bude týkat sociálního prostředí a politiky. Aneb proč ve společnosti narůstá blbá nálada? Není to tím, že lidé, kteří pracují do úmoru za minimální mzdu, z celkového růstu ekonomiky profitují jen minimálně.
O tomto tématu se budou bavit Saša Uhlová, autorka dokumentu o nejhůře placených zaměstnáních u nás, Lucie Trlifajová ze Sociologického ústavu AV ČR a Ondřej Císař z Institutu sociologických studií FSV UK.
Zadavatel: Michal Horáček
Zpracovatel: Máme na víc z.s.