V Rakousku už pokutují za nošení burek a nikábů na na veřejnosti

Rakousko bez burek

V Rakousku už pokutují za nošení burek a nikábů na na veřejnostiNOVÉ
Za burku nebo nikáb pokuta. V Rakousku už platí zákaz těchto oděvů muslimek Foto:

FOTO: Reprofoto YouTube

1
Svět
Sdílet:

V Rakousku vstoupil v platnost zákaz nošení burky a nikábu, součástí oděvu muslimek, které zakrývají téměř celý obličej a brání tak identifikaci osoby na veřejnosti. Policisté mohou v případě porušení zákona, tedy jejich nošení ve školách, veřejné dopravě nebo na soudech, udělit pokutu až 150 euro (3 900 korun), píše server Telegraph.

„Burkový zákon“ se netýká jen burek a nikábů, ale také protiprachových roušek, kukel a masek informuje server APA. Výjimky lze tolerovat ze zdravotních důvodů, při lidových slavnostech nebo tam, kde je zahalení obličeje nutné z pracovních důvodů. Nevztahuje se tak například na některé řemeslníky, lékaře nebo klauny. Je ale především namířen proti malé skupině konzervativních muslimek, jejichž odívání se stalo terčem pravicových skupin a politických stran, a to zejména před očekávanými volbami 15. října. Několik rakouských muslimek již bylo v předešlých dnech policií nuceno k sundání šátků.

Jak však píše server BBC, zákon má chránit rakouské hodnoty. Skupiny muslimů žijící v Rakousku nařízení odsoudily jako „zásah do náboženské svobody a svobody projevu“ a podle serveru New York Times vzbudil zákon vlnu kritiky také mezi obhájci lidských práv. Rakouské muslimky již dříve ve Vídni protestovaly proti návrhu zákona.

Zákon zakazující zahalování tváře na veřejnosti schválil v květnu rakouský parlament hlasy stran dosluhující koalice sociálních demokratů (SPÖ) a lidovců (ÖVP). Stanoví, že na veřejnosti musí být vždy rozeznatelné rysy obličeje od brady po vlasy. Dopady platnosti nového nařízení se dotknou okolo 150 lidí a zákon platí rovněž pro turistky přijíždějící do země.

V Rakousku byl tento zákon schválen po Francii a Belgii (2011) a nyní o něm jedná také nizozemský parlament. Ve Velké Británii jsou tyto typy zahalení muslimkám povoleny.

Podporu zákona vyjádřila již dříve německá kancléřka Angela Merkelová. „Naše právo má přednost před normami úcty, kmenovými nebo rodinnými pravidly a nad právem šaría,“ řekla kancléřka.

Čtěte také: Sasové se rozhodli: burky a nikáby ve školách nebudou. Učitelé souhlasí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články