FOTA PŘED A PO: Zkáza památek UNESCO v Sýrii
VÁLKA BEZ KONCE
Kromě obrovských ztrát na životech a vysídlení milionů lidí občanská válka v Sýrii poničila i mnohé památky. Mezi nimi i několik skvostů zařazených na seznam světového dědictví UNESCO. Vyplývá to ze zprávy Americké asociace pro rozvoj vědy (AAAS), která vychází ze satelitních snímků.
Ničení světového dědictví v Sýrii je v médiích i na sociálních sítích reflektováno již od začátku konfliktu v roce 2011. Zdaleka nejvíce boje zasáhly historické město Aleppo, dále pak město Bosra i křižácký hrad Krak des Chevaliers. Ušetřeno zatím zůstalo starověké centrum Damašku, které je po celou dobu války pod kontrolou vládních sil.
Zpráva AAAS upozorňuje, že poškození památek mohou být rozsáhlejší. Některé zásahy totiž nemusí být pomocí satelitních snímků vidět. Minulý rok UNESCO všem šesti syrským památkám ze seznamu přiřklo status 'památky v ohrožení'.
Aleppo, Bosra, Damašek
Aleppo je nejlidnatější město Sýrie a jedno z nejstarších nepřetržitě obydlených míst na světě. Historie jeho starověké části sahá až do druhého tisíciletí před naším letopočtem. Na seznam světového dědictví UNESCO byla zapsána v roce 1986. Během tři roky trvajícího konfliktu se město stalo místem jedněch z nejtěžších bojů, bylo zde zabito téměř 32 tisíc lidí.
Následkem konfliktu byla v Aleppu poničena Umajjovská mešita, resp. Velká mešita, největší a jedna z nejstarších mešit ve městě. Její minaret byl zničen úplně. Zničena byla také zásadní část největšího zastřešeného starobylého tržiště na světě Al-Madina, rozbombardovány jsou i další oblasti starověkého města.
Zničený minaret Umajjovské mešity:
The #minaret of the Great Mosque of Maarrat al-Numan in #Syria. Built in the early 1100s. pic.twitter.com/b8XcrwbIWZ
— Lost Islamic History (@LostIslamicHist) Červen 2, 2014
Původní a poničená podoba starověkého tržiště:
Al Madina Souq #Aleppo #Syria: before and after democracy pic.twitter.com/skwjtpUMHQ
— G (@SyrianLionesss) Duben 25, 2014
Starobylé město Bosra (na seznamu od 1980) je známým nalezištěm pozůstatků z doby římské a byzantské včetně monumentálního amfiteátru, který naštěstí nebyl poničen. V okolí divadla jsou ale viditelně vyhloubené jámy a další krátery. Historické centrum syrské metropole a jednoho z nejstarších měst na světě, Damašku (od 1979), nebylo nijak vážně postiženo.
Krak des Chevaliers, Oáza Palmýra, Mrtvé město
Krak des Chevaliers a Saladinova citadela (2006) jsou dva z nejzachovalejších křižáckých hradů v Sýrii. V roce 2012 v okolí pevnosti Krak des Chevaliers probíhaly boje mezi vládními vojáky a syrskými povstalci. Ve zdech hradu tak zůstaly patrné stopy po střelbě, v okolí pak krátery od dělostřeleckých granátů. Byla patrně i porušena střecha jižní věže hradu.
Crac des Chevaliers and Qal’at Salah El-Din #Syria #HeritageInDanger pic.twitter.com/mNz5ZuOc6q
— France UNESCO (@France_Unesco) Srpen 21, 2014
Oáza Palmýra v syrské poušti severovýchodně od Damašku obsahuje monumentální ruiny velkého města, které bylo jedním z nejdůležitějších kulturních center antického světa. Město zatím také nebylo zásadněji poničeno. V místě byly podle snímků vystavěny nové silnice a v okolí je vidět větší výskyt bojových vozidel.
"@dado1973dado: Palmyra, Syria pic.twitter.com/NZyNbehMxx" inşallah bu tarih geleceğe kalır... hoffentlich bleibt es für die Zukunft erhalten
— Erdem (@erdemli_eia) Září 7, 2014
Starověké vesnice na severu Sýrie (od 2011) známá jako Mrtvá města také naštěstí výrazněji neutrpěla.
Sýrie čelí totální destrukci
Tříletý konflikt v Sýrii si podle poslední zprávy OSN vyžádal už téměř 200 tisíc životů a okolo 3 milionů lidí muselo opustit své domovy. Nejvyšší počet úmrtí byl zaznamenán v provincii Damašek s více než 39 tisíci oběti, následuje město Aleppo s téměř 32 tisíci.
Čtěte také: Unikátní záběry: žena tajně natáčela v srdci Islámského státu
Odborníci upozorňují, že konflikt bude mít negativní dopad na několik dalších generací místních obyvatel. Válka má fatální důsledky nejen pro památky, ale také nemocnice, školy, veřejnou dopravu, kanalizaci. Politické řešení konfliktu je v nedohlednu, na severu země navíc operují extrémisté z hnutí Islámský stát. Sýrie tak čelí totální destrukci.
Čtěte také: Expertem na Sýrii v teple domova. Stačí Google Earth
Konflikt začal v březnu 2011 poklidnými demonstracemi v rámci arabského jara, které režim brutálně potlačil. O rok později eskaloval v občanskou válku. Povstalci požadují rezignaci prezidenta Bašára al-Asada a ukončení vlády strany Baas, která zemi řídí téměř 50 let. Jak syrská vláda, tak opoziční hnutí byly ze strany OSN obviněny z válečných zločinů.
Čtěte také: USA bombardují islamisty v Sýrii, zapojily se i arabské země